09 Mayıs 1999 21:00

Çıraklık Eğitim Merkezi'nde soygun

Yatağan Çıraklık Eğitim Merkezi'nde 'eğitim' adı altında düşük ücretle çalışan çırak ve kalfaların aldığı ücret, istenen belgelerin tutarını bile karşılamıyor.

Paylaş
Çıraklık Eğitim Merkezi'nde soygun
Yatağan Çıraklık Eğitim Merkezi'nde 'eğitim' adı altında düşük ücretle çalışan çırak ve kalfaların aldığı ücret, alacakları belgeler için ödeyecekleri tutarı bile karşılamıyor. 15-20 milyon arası aylık ücret alan ve günde 10-12 saat çalışmak zorunda bırakılan çırak ve kalfalar, çatısı akan ve doğru dürüst ısıtılmayan ilkel bir binada 'eğitim' görüyorlar.
Çıraklık Eğitim Merkezi'nden öğrenciler, gazetemize yaptıkları açıklamada, okul müdürlüğünün her yıl belirlediği belge fiyatlarını ödemedikleri takdirde belge alamayacaklarının söylendiğini belirterek, okulla ilişiklerinin kesilmesi tehdidi ile zorla para toplandığını ifade ettiler. Bu uygulamanın hiçbir yasal dayanağının olmadığını kaydeden öğrenciler, toplanan paraların nereye gittiğini merak ettiklerini de söylediler. Okula harcama yapılmadığını ve paralarla öğretmenler odasına televizyon alındığını, idarecilerin arabalarının modellerinin sürekli değiştiğini, fakat okulda değişen bir şey olmadığını ifade eden öğrenciler, "1998 yılında geçerli olan belge ücretleri bu yıl yüzde yüz artırıldı.
Bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ve ilgili makamlara başvuracağız" dediler. Öğrenciler, kendilerinden sözleşme için 2.5 milyon, kalfalık belgesi için 5 milyon, dışardan ustalık belgesi için 20 milyon, işyeri açma belgesi için de 25 milyon para istendiğini aktardılar.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir Bölge Toplantısı yapıldı

SONRAKİ HABER

Çukurcuma'nın gölgeli sokaklarında...

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...