09 Mayıs 1999 21:00

Film Festivali sönük geçti

Ankara Film Festivali düzenleyicisi Mahmut Tali Öngören, bu yılki festivalin geçtiğimiz yıllara oranla daha az seyirci çektiğini ifade etti.

Paylaş
Film Festivali sönük geçti
Özgür Doğan
Ankara Uluslararası Film Festivali dün akşam yapılan kapanış töreniyle sona erdi. Bu yıl 11'incisi düzenlenen festivale ilgi, önceki yıllara göre oldukça azdı. İlginin az oluşunun festivalin tarihinden kaynaklandığını kaydeden Festival Başkanı Mahmut Tali Öngören, bu yıl havaların çok sıcak olmasının izleyiciler üzerinde olumsuz etki yaptığını söyledi.
Gazetemize Festival'i değerlendiren Öngören, "Festivali daha önce mart ayında yapıyorduk. Bu tarihlerde hem başka etkinlikler olmuyordu hem de öğrencilerin sınavları yoktu. Ama bu yıl sinema salonları boş değildi. Özellikle Amerikan filmlerinin sahipleri filmlerinin gösterimi sırasında başka bir etkinliğin gösterilmesine izin vermiyorlar. Salon sahipleri bize bu tarihi verdi" dedi. Geçen sene de festivali aynı tarihlerde düzenlemelerine karşın rekor sayıda izleyiciye ulaştıklarını belirteren Öngören, bu yıl müzik festivali ve üniversitelerdeki bahar şenliklerinin olumsuz etkisinin olduğunu vurguladı.
Festival izleyicilerinin büyük çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğunu, bu yıl onların ilgisini çekmeyen filmlerin programda yer aldığı şeklindeki söyllentilerin de festivale ilgi gösterilmesinde etkili olabileceğini sözlerine ekleyen Öngören, ayrıca programdaki bazı filmlerin, özellikle de İran sinemasından iyi film gelmediğini belirtti.
Öngören, televizyonlardaki bazı programlarda bu yıl yeterli para olmadığı için iyi filmlerin getirilmediği şeklindeki bilgilerin festival üzerinde olumsuz etki yaptığını ifade ederek, bu yıl parasal açıdan çok zorluk çektiklerini, ancak bunun programın yapılmasında bir seviye düşüklüğüne yol açmadığına dikkat çekti.
Yasağa gerekçe
Mezopotamya Kültür Merkezi Sinema Birimi'nin "Toprak" isimli Kürtçe filminin festival programına alınmamasını, içinde bulunulan ırkçı-milliyetçi ortama dayanarak açıklayan Öngören, "Festivalin parasız kaldığı bir ortamda ve yükselen milliyetçilik dalgası nedeniyle filmi göstermeyi göze alamadık. Film, sanatsal olarak çok iyiydi. Ancak, içeriği nedeniyle tepkiyle karşılanabilirdi. Festivalin yararı için, gelecek tepkileri göze alacak gücümüz olmadığından filmi yasakladık" dedi.
Mevcut yasaları demokratik bulmadığını, ancak bunlara karşı çıkmak gerektiğini belirten Öngören, filme dikkat çekerek onlara zarar vermek istemediğini, sadece yaşanan ortamı belirterek o ortam içinde bu filmin gösterme sorumluluğunu almak istemediğini söyledi.
Festivalin açılış filmi olan ve dünya prömiyerinin yapıldığı söylenen "Erkek Kadın Film" filminin 29 Ocak 1999'da Norveç Tromso Film Festivali, 12 ve 15 Şubat 1999 tarihlerinde de Berlin Film Festivali'nde gösterildiği iddia ediliyor. Öngören ise Berlin Film Festivali'nde sadece Film Pazarı'nda satış amacıyla gösterildiğini, bu gösterimin festival programına dahil olmadığını kaydederek, dünya prömiyerinin Ankara Film Festivali'nde gerçekleştirildiğini belirtti.
Bu yıl ilk defa yapılan kısa ve belgesel film yarışmaları ile uzun metrajlı Türk ve uluslararası film yarışmaları ayrımının da festivale olan ilginin düşüklüğünde etkili olduğu gözlendi.
Dünyaya Kısa Bir Bakış, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Uzun ve Kısa Film Yarışması ile Volker Schlöndorff toplu gösterimi, İran ve Yunan Sineması gösterimleri başlıkları altında gerçekleşen festivalde, en fazla ilgiyi En İyi Yerli Film Ödülü'nü alan Yeşim Ustaoğlu'nun "Güneşe Yolculuk" filmi ile Schlöndorff filmleri çekti. Yeni Alman sinemasının usta yönetmeni Schlöndorff'un "Swann'ın Aşkı", "Satıcının Ölümü", "Teneke Trampet", "Katharina Blum'um Çiğnenen Onuru", "Hizmetçinin Öyküsü", "Kombach'ın Yoksul Halkının Ani Zenginliği", "Tekno-İnsan" filmlerinin gördüğü ilgi, uyarlandıkları romanların ününe bağlandı.
ÖNCEKİ HABER

İşten atmaya kitlesel tepki

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa