09 Mayıs 1999 21:00

Kosova'da sadık koz İbrahim Rugova

Miloseviç yönetimi tarafından gözlem altında tutulan Rugova'nın İtalya'ya gelişi özellikle Avrupa ülkeleri tarafından 'sevinçle' karşılandı.

Paylaş
Kosova'da sadık koz İbrahim Rugova
Kosova Demokratik Birliği (LDK)'nin lideri İbrahim Rugova, geçtiğimiz hafta İtalya'ya gitti. Miloseviç yönetimi tarafından gözlem altında tutulan Rugova'nın İtalya'ya gelişi özellikle Avrupa ülkeleri tarafından 'sevinçle' karşılandı.
1989 yılında Kosova'nın özerkliğinin Slobodan Miloseviç yönetimi tarafından kaldırılmasının ardından, Rugova, batılı ülkeler tarafından Kosova'nın 'gölge devlet başkanı' olarak değerlendirildi. Rugova, Gandi'yi anımsatan bir tarzda "pasif direnişi" ve "barışçıl eylemleri" savundu. Kosova'da bir muhatap arayan emperyalist ülkelerin Rugova üzerinde oluşturdukları konsensüs, Rugova'nın pasif politikaları nedeniyle zamanla dağılmaya başladı. Özellikle ABD, Kosova Kurtuluş Ordusu (UCK)'nun silahlandırılmasına önem vermeye başladı.
Ancak yine de UCK liderlerinin, silahlı mücadelenin Rugova'yı sürecin dışına iteceği yolundaki öngörülerinin hayat bulduğunu söylemek gerçekçi olmaz.
Eylül 1998'de UCK liderlerinden Ahmet Krasniki, Rugova'ya olan yakınlığı nedeniyle örgüt tarafından öldürüldü. Cinayetle birlikte, Rugova ve kendisine yakın isimler üzerindeki UCK tehdidi de yoğunlaştı.
1944 yılında doğan Rugova'nın babası ve dedesi, İkinci Dünya Savaşı'nda Alman faşizminin geri püskürtülmesinin ardından Yugoslav rejimi tarafından idam edildi. Tito rejiminde büyüyen Rugova, Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde dilbilim okudu. Rugova, burada Arnavutça profesörü oldu ve kitap yazmaya başladı.
Sırp rejimi ile arasındaki uzlaşmazlıklardan dolayı sözde komünist partiden uzaklaştırıldı. Miloseviç'in Kosova'nın 'özerkliğini' kaldırmasının ardından LDK'nın lideri oldu. Parti, Yugoslavya'da kurulan partiler arasınada kendisini 'komünist' diye tanımlamayan tek partidir.
Yugoslavya'nın dağılmasının ardından LDK, Kosova için bağımsızlık talep etmeye başladı. Rugova'nın Devlet Başkanı seçildiği yarı-gizli seçimler, Sırp yönetimi tarafından tanınmadı. Özellikle Almanya, Arnavutluk ve Makedonya'daki Arnavut toplumundan toplanan vergilerle bazı giderler için kaynak sağlandı.
Bugün, UCK temsilcileri, İtalya'da bulunan Rugova'nın bir temsil hakkı bulunmadığını açıkladılar. Rugova ise G8 Zirvesinden 'çıkan UCK'nın silahsızlandırılması yönündeki görüşe destek verdi.
İtalya'ya geçmesinden sonra, İngiltere, Almanya ve Fransa hükümetleri tarafından ayrı ayrı davet edilen Rugova, Balkanlar'da dönen diplomatik oyunlarda önemli bir piyon olma potansiyelini bugün de sürdürüyor.
ÖNCEKİ HABER

'Amerikan imparatorluğu yıkılsın'

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa