08 Mayıs 1999 21:00

Tes-İş sözleşme imzaladı

500 bin kamu işçisi adına hükümetle Türk-İş arasında sürdürülen ve bayram arifesinde imzalanan sözleşmenin, sendikaların iyi sözleşme yapmasını engellediği belirtildi.

Paylaş
Tes-İş sözleşme imzaladı
Kamuda çalışan yaklaşık 500 bin işçi adına hükümetle Türk-İş arasında sürdürülen ve bayram arifesinde imzalanıp, işçilere "bayram müjdesi" olarak sunulan sözleşmenin, sendikaların iyi sözleşme yapmasının önünü tıkadığı belirtildi. Hükümetle varılan anlaşmanın üzerinden uzunca bir zaman geçmesine rağmen, henüz birçok sendika sözleşme imzalamazken, Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) dün imzaladığı sözleşmeden memnun değil.
Tes-İş'in, 9 işyerinde 77 bin işçi adına imzaladığı sözleşmeye ile Türk-İş'in altına imza attığı ilk altı ay için yüzde 30 ve 15 milyon lira seyyanen zam kabul edildi. Sözleşmede, ücretler arasında yüzdeli artışlardan kaynaklanan skala düzenlemesinin, ücretler arasındaki eşitsizliklerin, vardiyacı olanlarla olmayanların arasındaki iş güçlüğü tazminatı sıkıntılarının, bütün uğraşlara rağmen giderilemediği bildirildi. Bunun nedeninin ise Türk-İş'in hükümetle yaptığı çerçeve anlaşması olduğu eleştirisi yapıldı.
"Sektörün kendine özgü sıkıntılarını aşamadık. Türk-İş'in hükümetle imzaladığı bağlayıcı protokol ve tutanaklar sendikaların önünü tıkadı" diyen sendikacılar, imzaladıkları sözleşmeden memnun olmadıklarını da belirttiler. İmzalanan sözleşme ile ortalama 130 milyon lira alan bir işçinin ücretinin, yeni zamla birlikte 160-170 milyon liraya yükseleceği kaydedildi.
ÖNCEKİ HABER

THY işçisi greve eylemle hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Manisa'da işçiler geleceklerini tartışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa