08 Mayıs 1999 21:00

THY işçisi greve eylemle hazırlanıyor

Görev süresi tamamlanan resmi arabulucunun raporunun, ellerine ulaşmasını bekleyen Hava-İş Sendikası grev kararı almaya hazırlanıyor.

Paylaş
THY işçisi greve eylemle hazırlanıyor
Türk Hava Yolları'nda, 17. dönem toplu iş sözleşmesi görümelerinde uyuşmazlık
devam ediyor. Görev süresi tamamlanan resmi arabulucunun raporunun, ellerine ulaşmasını bekleyen Hava-İş Sendikası grev kararı almaya hazırlanıyor. Arabulucu raporunun, "oturdukları yerde beklemediklerini" belirten Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, havalimanında hemen hemen her gün yaptıkları eylemlerle işvereni uyardıklarını söyledi.
Türk-İş'in, sadece ücret maddesinde anlaşıp, 'ne haliniz varsa görün' diyerek her sendikayı kendi alanında yalnızlığa terkettiğini söyleyen Ayçin, hükümetle ve kamu işverenleriyle ücret konusunda varılan anlaşmanın da, Türkiye şartlarında kabul edilemez olduğunu belirtti. Uyuşmazlığın öncelikle ücret maddesinde yaşandığını belirten Ayçin, değişik iş gruplarına farklı oranlarda yansıyan ücret talepleri olduğunu söyledi. "Bizde yaklaşık 150'ye yakın meslek grubu var. Bu 150'ye yakın meslek grubunun toparlandığı, yani TİS taslağına yansıyan 17 tane iş grubumuz var. Bu iş grupları içerisinde yer hizmeti verenlerden, uçağı uçuran kaptanına, hostesine kadar, teknik bakım yapanlardan, biletini satanlara kadar bir çok insan var. Tabii ki, bunların yapmış oldukları işin karşılığında almış oldukları ücretler de farklılıklar taşıyor. Bu nedenle bizim TİS taslağımızda fiks bir ücret talebimiz yok. Ama sonuçta, üç-aşağı beş yukarı yüzde 90-130 arasında bir rakama tekabül ediyor" diyen Ayçin, işverenin ise Türk-İş'le varılan anlaşma gereği ilk altı ay için yüzde 30 artı 15 milyon artış önerdiğini söyledi.
Ücret dışındaki talepler
TİS'den yararlandırma, işgüvencesi, part time ve taşeron çalıştırma gibi konularda da çeşitli talepleri bulunduğunu kaydeden Ayçin, en önemli taleplerinden birinin de uçucu kadroda görev yapanların uymak zorunda oldukları kuralların yönetmeliklerden çıkarılarak, TİS kapsamına alınması olduğunu vurguladı. Pilot, hostes gibi uçucu kadroda yer alan üyelerinin THY Yönetim Kurulu'nun belirlemiş olduğu yönetmeliklere göre çalıştığını söyleyen Ayçin, şunları anlattı: "Her ne kadar THY, kendine özgü bir yapıya sahipse de, yapmış olduğu iş nedeniyle de dünya sivil havacılık kurallarına uyması gerekiyor. Maalesef THY, şirketin azami çıkarlarını ön planda tutarak en üst seviyedeki randımanı almaya yönelik düzenlediği yönetmeliklerle çalışıyor. Bu yönetmelikler, dünya sivil havacılığının koyduğu asgari ve azami kurallarla çelişiyor. Gerek kokpitteki kaptan arkadaşlarımızın, gerekse hostes arkadaşlarımızın, bu çok uzun süreli çalışma sistemine dayanmaları mümkün değil. Bu olumsuzluk, uçuş güvenliğini de ciddi anlamda etkileyecek bir sürece doğru gidiyor. Biz, bu kuralların yönetmeliklerden çıkarılıp TİS kapsamına alınmasını istiyoruz. Bu konudaki taleplerimizi de dünya sivil havacılığının azami ve asgari kurallarına göre belirledik."
'Süreç greve götürürse, gideriz'
Aradan 3.5 ay geçmesine rağmen, bu taleplerde anlaşmayı sağlayacak bir gelişme olmadığını ifade eden Atilay Ayçin, "Resmi arabulucu sürecine girdiğimizde, masada üyelerimize açık olarak yaptığımız görüşmeleri, işyerlerinde eylemliliklere dönüştürerek devam ettirmeye başladık. Ağırlıklı olarak öğlen saatlerinde ortaklaşa, bazen lokal eylemliliklerle işvereni duyarlı olmaya davet ediyoruz. Değişik ünitelerde çalışanları pankartlarla, dövizlerle, ses cihazlarıyla bir araya getirip protesto eylemleri geliştiriyoruz. Üç kez, yaklaşık 2000'in üzerinde bir katılımla eylem yaptık. Bu eylemler dozu her gün biraz daha artırılarak devam ediyor" dedi. "TİS'in olumlu bir yerde bitirilmesi için sendika olarak her türlü görüşmeye açık olduklarını" söyleyen Ayçin, "Ancak süreç bizi grev noktasına kadar götürürse, gideriz" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

CHP ön seçimi benimsemedi

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa