08 Mayıs 1999 21:00

Ustaoğlu Ankara'da da en iyi

Yeşim Ustaoğlu'nun 'Güneşe Yolculuk' isimli filmi Ankara Film Festivali'nde de en iyi film seçilirken Ustaoğlu, en iyi yönetmen ve senaryo ödüllerini de kazandı.

Paylaş
Ustaoğlu Ankara'da da en iyi
Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması sonuçları açıklandı. Toplam 17 ödül dört film arasında paylaşıldı.
Tunç Başaran'ın "Kaçıklık Diplomasisi" altı, Serdar Akar'ın "Gemide" filmi beş, Yeşim Ustaoğlu'nun "Güneşe Yolculuk" filmi beş, Umur Turagay'ın "Karışık Pizza" filmi ise bir dalda ödül aldı.
En İyi Film ödülüne "Güneşe Yolculuk" filmi layık görülürken, "Gemide" filmine Seçiciler Kurulu Özel ödülü verildi. "Güneşe Yolculuk" filminin yönetmeni ve senaristi Yeşim Ustaoğlu En İyi Yönetmen ve Onat Kutlar En İyi Senaryo ödülünü alırken, Ayda Aksel "Kaçıklık Diplomasisi" filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu, Erkan Can "Gemide" filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu, "Kaçıklık Diplomasisi"ndeki rolüyle Güler Ökten En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, "Gemide" filmindeki rolüyle Haldun Boysan En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Jaceh Petrycki "Güneşe Yolculuk" filmiyle En İyi Görüntü Yönetmeni seçildi.
"Kaçıklık Diplomasisi" filmiyle Ercan Durmuş En İyi Işık, Suna Çiftçi En İyi Sanat Yönetmeni, Nedim Otyam En İyi Özgün Müzik, Nevzat Dişiaçık En İyi Kurgu ödülünü almaya hak kazandı.
"Gemide" filminin yönetmeni ve senaristi Serdar Akar Umut Veren Yeni Yönetmen ve Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı ödülünü alırken, "Güneşe Yolculuk" filmindeki rolüyle Mizgin Kapazan Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu, Olgun Şimşek ise "Gemide" filmindeki rolüyle Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu seçildi.
Yarışmanın ödülleri bugün TRT Arı Stüdyosu'nda yapılacak kapanış töreninde verilecek.
ÖNCEKİ HABER

Sanatın matematikle dansı

SONRAKİ HABER

Yüksek İstişare Kuruluna Ahmet Davutoğlu ayarı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa