08 Mayıs 1999 21:00

İHD'den düşünce özgürlüğü kampanyası

İHD tarafından düzenlenen "Düşünceye Özgürlük Kampanyası", derneğin İstanbul Şubesi'nde gerçekleştirilen basın toplantısıyla başlatıldı.

Paylaş
İHD düşünce özgürlüğü kampanyasını başlattı
İHD Genel Başkanı Akın Birdal, "Gerçek bir demokraside düşüncenin örgütlenmesi özgürlüğü vardır ve partilerimiz de demokrasinin olmazsa olmazıdır" dedi. İHD tarafından düzenlenen "Düşünceye Özgürlük Kampanyası", derneğin İstanbul Şubesi'nde gerçekleştirilen basın toplantısıyla başlatıldı.
Açıklamaya düşüncelerinden dolayı 3 Haziran'da cezaevine gönderilecek olan Akın Birdal, İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin, İHD yöneticileri ve HADEP İl Yöneticisi Veli Haydar Güleç katıldı.
Birdal, toplantıda yaptığı konuşmada, insan haklarının korunup geliştirilmesi yönündeki mücadelelerini kararlı biçimde sürdürdüklerini söyleyerek, bütün özgürlüklerin temelini düşünce özgürlüğünün oluşturduğunu vurguladı.
Düşüncelerinden dolayı birçok kişi hapse atıldığı, birçoğu da sırasını beklediği için İHD'nin "Düşünceye Özgürlük Kampanyası"nı başlattığını belirten Birdal, düşünceyi kısıtlayan hükümlerin değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.
Birdal, "Bizler düşünceyi açıklama özgürlüğü olmadan, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkından; siyasal parti, sendika, vakıf ve dernek kurma, üye olma hakkından; örgütlü olarak düşünce anlatma hakkından; basın özgürlüğü ya da iletişim özgürlüğünden; resim, heykel, sinema, tiyatro vb yollarla düşünce açıklama ve yaratı özgürlüğünden; bilim özgürlüğünden; ülke yönetimine katılma, seçme ve seçilme hakkından; bilgi edinme, bilgiye ulaşma, bilgiyi yorumlama ve başkalarına iletme haklarından söz edilemez" dedi.
'Öldüremeyince hapse tıkıyorlar'
Türkiye'de başta düşünceyi açıklama özgürlüğü olmak üzere, temel hak ve özgürlüklerin normatif olarak, ulusalüstü insan hakları belgelerine uygun olarak düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Birdal, "İnsan hakları aktivistlerinin çeşitli saiklerle suskun kaldığı ya da susturulduğu ülkelerde, gizlenmesi gereken ihlaller var demektir" dedi. Türkiye'de insan hakları savunucularının üzerindeki baskının kalkmasını isteyen Birdal, "Öldürmek istiyorlar, öldüremeyince de hapse tıkıyorlar" dedi.
Birdal, 3 Haziran'a kadar sürecek kampanyaya herkesin katılması için çağrıda bulundu.
3 Haziran'a kadar sürecek "Düşünceye Özgürlük Kampanyası" çerçevesinde, her ildeki şubelerde imza toplanacak. Toplanan imzalar da, yeni yasama döneminde 1 Ekim'de TBMM Başkanlığı'na sunulacak. Ayrıca 28 Mayıs'ta, İHD'nin İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır, Rize ve Mersin şubelerinden Ankara'ya yürüyüş başlatılacağı ve 30 Mayıs Pazar günü Ankara'da ifade özgürlüğü mitingi yapılacağı kaydedildi.
ÖNCEKİ HABER

'Susurluk beraat etti'

SONRAKİ HABER

Erdoğan gerilimi artıyor: Pazar günü Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa