08 Mayıs 1999 21:00

Ormanların özelleştirilmesi rant yaratıyor

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Gür, Türkiye gibi orman varlığı yetersiz ülkelerde, ormanların özelleştirilmesini sakıncalı bulduğunu bildirdi.

Paylaş
Ormanların özelleştirilmesi rant yaratıyor
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Gür, Türkiye gibi orman varlığı yetersiz ülkelerde, ormanların özelleştirilmesini sakıncalı bulduğunu bildirdi.
Gür, Türkiye'de öteden beri devam eden gelen orman katliamına, özelleştirme projesi ile yeni bir boyut getirildiğini vurgulayarak, "Ormanların özelleştirilmesi, rant sahiplerine peşkeş çekilmesi sonucunu doğurmuştur" dedi. Ağaçlandırmayı "çok yönlü ve kapsamlı bir proje" olarak değerlendiren Gür, orman varlığı açısından istenilen düzeyde olmayan Türkiye'de temponun düşük, özelleştirme projesinin de yanlış olduğunu kaydetti.
Özelleştirme ile öngörülen hedeflere varılmasının söz konusu olmadığını dile getiren Gür, şöyle dedi: "Bu proje ile ağaçlandırmaya yeni bir boyut, belki de dinamizm getirilmek istenmektedir. Ancak gözlemlerime göre, rant sahipleri kullanabilecekleri yeni bir kaynağa kavuştular. Çünkü özel ormanlar bunlar tarafından şu veya bu şekilde istismar edilecektir."
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Otomobil üretimi yüzde 39 geriledi

SONRAKİ HABER

'Susurluk beraat etti'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...