07 Mayıs 1999 21:00

Kasten öldürmekten cezalandırılsınlar

Kitle örgütleri ve sendikalar tarafından Metin Göktepe davası ile ilgili olarak yapılan açıklamalarda, sanık polislerin cezalandırılmasının demokratik güçlerin kararlı adalet kavgasının bir kazanımı olarak değerlendirildi.

Paylaş
Kasten öldürmekten cezalandırılsınlar
Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe'yi görevi başındayken gözaltına alıp, gözaltında döverek öldüren polislerin cezalandırılmasının demokratik güçlerin bir kazanımı olduğu, ancak katillerin kasten adam öldürmekten cezalandırılmaları gerektiği belirtildi. Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamalarda, polisin önceki günkü dava öncesi terör estirmesi de protesto edilirken, sorumluların derhal görevden alınması talep edildi.
'Kasten öldürdüler'
KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Tüm Sosyal-Sen Ankara Şube Başkanı Ahmet Ersun Genç, üç yılı aşkın süredir ilden ile sürülen Metin Göktepe davasının, tüm engelleme girişimlerine rağmen, suçluların suçu sabit görülerek cezalandırılmalarının sevindirici olduğunu söyledi.
Sanıkların "kasten adam öldürdükleri" halde, fiillerinin "kastı aşan eylem" olarak değerlendirilip, 7 yıl 6'şar ay hapis cezalarıyla ödüllendirilmelerinin düşündürücü olduğunu belirten Genç, "Parasız eğitim isteyen üniversite öğrencilerine ağır cezalar verilirken, haber alma özgürlüğünü kullanan bir gazeteciyi kasten öldürenlere ödül gibi ceza verilmesini" kınadı.
Genç ayrıca, davaya üç yıldır sahip çıkan, "dava nerede biz oradayız" diyen insanlara polisin saldırmasını ve Fadime Göktepe'nin de aralarında bulunduğu 8 kişiyi yaralayan anlayışın, Metin Göktepe'yi öldüren anlayışlarla aynı olduğunu belirtti.
RSF ve ÇGD
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF)'den yapılan açıklamada, sanık polislerin "kasten adam öldürmek" suçundan cezalandırılması gerektiği ifade edilerek, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde o dönem görev yapan dönemin üst düzey yetkililerinin hâlâ yargı önüne çıkartılmaması eleştirildi. RSF, dava sonucunda sıradan memurların mahkûm edildiğini belirterek, davayı izleyen insanlara ve Fadime Göktepe'ye yönelik polis saldırısını da kınadı.
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Şubesi Başkanı Nevzat Onaran, yaptığı yazılı açıklamada, Metin Göktepe davasını izlemeye gidenlere saldıran polislerin cezalandırılmasını istedi. Onaran, "Adalet isteyenlerin böyle bir uygulamayla karşılaşması ve gazeteci arkadaşlarımızın görevini yapmasının yine polis tarafından engellenmesi, bugün hangi koşullarda yaşadığımızı ve görev yaptığımızı gösteriyor. Polisin, davayı izlemek üzere Afyon'a gidenlere saldırıp, başta Fadime Göktepe olmak üzere çok sayıda kişinin yaralaması nedeniyle Afyon Emniyet yetkilileri hakkında gerekli soruşturmanın yapılmasını ve suçluların cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.
'Davaların takipçisi olacağız'
Haber-Sen Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, toplumun haber alması için büyük bir özveri ile görevini yaparken gözaltında öldürülen Metin Göktepe'nin katillerinin devlet tarafından suçlu bulunarak cezalandırıldığı belirtilerek, "1212 günden bu yana süren dava, her ne kadar üstü örtülmeye çalışılmışsa da, davayı yakından takip eden demokratik güçlerin birlikte hareket etmesi sonucu Göktepe'nin katilleri suçlu bulunarak sözde cezalandırılmışlardır" denildi. Açıklamada, davayı izleyenlere yönelik saldırı da protesto edilerek, sendikacı Süleyman Yeter'in ve Susurluk davalarının da kararlı biçimde takipçisi olunacağı vurgulandı.
Zorbalar kazanamayacak
Çorum Sungurlu Eğitim-Sen Temsilcileri, 6 Mayıs 1999 günü Afyon'da görülen Metin Göktepe davasını izlemek isteyen kitleye yönelik polis saldırısını kınadı. Polisin emekçilere saldırılarının giderek artacağının bir kez daha gözler önüne serildiğinin belirtildiği açıklamada, "Göktepe davası bir şeyi daha kanıtladı; emekçilerin kararlı direnişi, ısrarlı tutumları, işkencecilerin ellerini kollarını sallayarak dolaşmalarına izin vermemiş, onları şu veya da bu şekilde mahkûm etmiştir. Biz eğitim emekçileri olarak diyoruz ki, baskı ve zorbalığı yenecek tek şey, emekçilerin birleşik, bilinçli, örgütlü gücüdür. Hak almanın başka da bir yolu bulunamamaktır. Davayı izlemek isteyen emekçilere saldıranları, buna izin verenleri kınıyor, özgürlük ve demokrasi mücadelelerini kanla boyamak isteyenlerin kaybedeceklerini ilan ediyoruz" denildi.
Saldırının sorumluları alınsın
Eğitim-Sen Başkanlar Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, Metin Göktepe duruşmasına katılanlara yönelik saldırıyı kınayarak, saldırının sorumlularının derhal görevden alınmasını talep edildi. Açıklamada, "Duvardan düştü" denilerek polis tarafından öldürülen Metin Göktepe'nin davasının duruşmasında yapılan saldırı sonucu anne Fadime Göktepe'nin de aralarında bulunduğu, emekten, özgürlükten, kardeşçe yaşamaktan yana, davanın kamu vicdanında olduğu gibi sonuçlanmasını isteyenlerin coplanması, yaralanması kınandı. "Ancak tarih göstermiştir ki; onurundan, insanlığından taviz vermeyenler saygıyla anılırken, diğerleri tarihin çöplüğünde kendilerine yer bulmuşlardır" denilen açıklamada, yaşanılan son süreçte, bu tip baskı ve saldırıların sistemli olarak artacağının işaretlerinden biri sayılan saldırının nefretle ve şiddetle protesto edildiği ifade edildi.
ÖNCEKİ HABER

Memur sınavları merkezi yapılacak

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan'da greve çıkan inşaat işçileri konsolosa tepkili

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa