06 Mayıs 1999 21:00

İlaçta üretim yerine ithalat körükleniyor

İlaç pazarı 1996 ve 1997 yıllarında ortalama yüzde 17 civarında bir artış göstererek 2 milyar 300 milyon dolara ulaşan Türkiye'de, ilaç ithali gün geçtikçe artıyor.

Paylaş
İlaçta üretim yerine ithalat körükleniyor
İlaç pazarı 1996 ve 1997 yıllarında ortalama yüzde 17 civarında bir artış göstererek 2 milyar 300 milyon dolara ulaşan Türkiye'de, ilaç ithali gün geçtikçe artıyor. Kendi ilacını üretebilen 35 ülkeden biri olarak bilinen Türkiye'de, 100'e yakın firmadan 65'inin üretim yapmasına karşın, kanser ilaçları, gen teknolojisi ile ilgili ilaçlar, bazı serum ve aşılar yurt dışından getiriliyor. İthal ilacın her gümrükten geçişinde döviz kuru artışı karşısında karlılığının korunabilmesine karşın Türkiye'de üretildiğinde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ilaç fiyatları ile karlılığın sürekli azalması, Türkiye'de ilaç üretimini azaltıp ithal ilacı artıran en önemli neden olarak görülüyor. İthal ilaçtaki karlılık üretici firmaların ülkemizde ürettikleri bazı ilaçlar için ithal izni alarak, bu ilaçları yurtdışından getirmeye başlamasına neden oluyor. 1997 yılında ithal ilaç için ödenen miktar 380 milyon doları buldu.
Türk Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç da, SES Genel Merkezi'nin yayın organına yazdığı yazıda, son süreçte, Türkiye'de de üretilmesine karşın, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler gibi çok sayıda ilacın ithal edildiğine dikkat çekti. Türkiye'nin ilaç piyasa hacmi açısından dünya sıralamasında ondokuzuncu ülke olmasının Türkiye'ye olan ithal ilaç akışını gün geçtikçe hızlandırdığını belirten Domaç, Gümrük Birliği ve ilaçta patentin, bu akışı hızlandıran temel etmenler olduğunu kaydetti. Domaç, Gümrük Birliği ile birlikte, 1997 yılı itibariyle ithal ilaçların toplam ilaçlar arasındaki payının yüzde 22'lere kadar ulaştığını dile getirdi.
Üretme ithal et
Türkiye'deki 28 çokuluslu ilaç firmasının ancak yüzde 10'unun üretim yaptığına değinen Domaç, diğerlerinin fason üretime yöneldiğini veya doğrudan ithalata girdiğini ortaya koydu. Domaç, ilaç ithalatını artıran nedenlerden bir diğerinin Türkiye'de Avrupa Birliği ruhsatlandırma kriterlerinin uygulöanmaya başlamasıyla birlikte, altyapısı olmayan yerli ilaç firmalarının hazırlıksız yakalanması olduğunu dile getirdi. Domaç, yabancı ilaç firmalarının Türkiye'de ilaç üretmek yerine yurtdışında ürettiği ilaçları Türkiye pazarına sokmayı tercih ettiğini belirterek, yerli firmalarının ise çokuluslu şirketlerin bu avantajları karşısında gittikçe küçüldüğünü ifade etti. Yerli ilaç sanayinin Avrupa Birliği ruhsatlandırma kriterini sağlamasında gerekli olan bioyararlanım, bioeşdeğerlik çalışmalarının yapılacağı labaratuvarların kurulması gibi altyapısal eksikliklerinin giderilmesi gerektiğine dikkat çeken Domaç, "Aksi takdirde, insanların sağlığı, gün geçtikçe artan oranda çokuluslu şirketlerin insafına terkedilecektir. Yerli ilaç sanayi, iradi olarak kapatabileceği eksikliklerini kapatmadıkça, bugün çözülse bile yarın aynı olgu daha güçlü bir biçimde karşımıza çıkabilir. Üretim yapmayıp, ithal yolunu seçen ülkeler sömürgeleşmekle karşı karşıya kalırlar." dedi.
ÖNCEKİ HABER

ABD'ye tahkim garantisi

SONRAKİ HABER

Edirne'de 2 torununu istismar eden erkek tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa