05 Mayıs 1999 21:00

Amerika bir 'kahraman'ını daha astı

Akıl hastası olan Vietnam gazisi Manuel Babbitt, ABD'nin California eyaletinde idam edildi. İnsanhakları savunucularının, paranoyak şizofren teşhisi konulan Babbitt'in idamını önlemek içinyürüttüğü mücadele sonuç vermedi. Babbitt'e, idamından önce bir de madalya verildi!

Paylaş
Amerika bir 'kahraman'ını daha astı
18 yıldır ölüm sırasında bekleyen akıl hastası Vietnam gazisi Manuel "Manny" Babbitt, ABD'ninCalifornia eyaletinde idam edildi. 50 yaşındaki Babbitt'in, önceki gün San Quentin Cezaevi'nde,iğne yolu ile idam edildiği açıklandı. İdamı önlemek için cezaevi önünde toplanan 700 kişi, sondakikaya kadar sloganlar atarak Babbitt'e destek verdiler.
Manuel Babbitt, 1980 yılında, 78 yaşındaki Leah Schendel adlı kadını öldürmekten suçlubulunmuştu. Babbitt'in avukatları, müvekkillerinin Vietnam Savaşı nedeniyle akıl sağlığını yitirdiğinive cinayet sırasında uyuşturucu almış olduğunu defalarca vurguladılar, ancak infazıönleyemediler.
California'nın "demokrat" valisi Gray Davis, Babbitt'in yaptığı "merhamet" başvurusunu cuma günüreddetti. Vali, red kararında "Savaş, zulüm, açlık, doğal felaketler ve kişisel dramlar nedeniylesayısız insan acı çekti. Ama böylesi deneyimler, savunmasız yurttaşların dövülerek öldürülmesinihaklı gösteremez" dedi.Babbitt'in devlet eliyle öldürülmesi, Amerika'nın Vietnam halkına karşı yürüttüğü kirli savaştakullanılan ve daha sonra bir kenara atılan onbinlerce yoksul gencin kaderini de simgeliyor.
Babbitt'in hayatı
Massachusetts eyaletindeki Wareham şehrinde yoksul bir ailenin sekiz çocuğundan biri olarakdünyaya gelen Manuel Babbitt, alkolik babası ve akıl hastası annesi tarafından, diğer kardeşlerigibi, çocuk yaşta dayak yemeye başladı. Genç yaşlarda, öğrenme yetersizliği yaşadığı keşfedildive 17 yaşında okulu bırakmak zorunda kaldı. 18 yaşında deniz kuvvetlerine katıldı ve okuyupyazamamasına rağmen, genç asker arayan Amerikan ordusunun zekâ testlerinden "başarıyla"geçti. Daha sonra, bu testlerin, Babbitt adına, subaylar tarafından yanıtlandırıldığı ortaya çıktı.
Tek kullanımlık kahramanlar
Amerikan ordusundaki onbinlerce "tek kullanımlık kahraman"ından biri olan Babbitt'in ilk görevi,bomba mermilerini binlerce çiviyle doldurmak oldu. Daha sonra, bu görevi hakkında "Bir avuçküçük çivi küçük insanlara vuruyor ve insanlar yere düşüyorlar. Her yer kan ve insan parçasıyladolu, benim görevim bu işi yapmaktı" diyecekti.
Babbitt, altı ay içinde Khe Sanh bölgesine gönderildi ve burada, 77 gün süren savaşın en uzunçarpışmalarından birine katıldı. Savaşın 56. gününde başından ve elinden yaralandı ve ölüaskerlerin arasında hastaneye kaldırıldı. Bir hafta sonra ise geri döndü. Haziran 1968'de çarpışmasona erdiğinde, yaklaşık 1000 ABD askeri, 15 bin Vietnam gerillası ve binlerce köylü yaşamınıyitirmişti.
Khe Sanh'tan sonra bir diğer kanlı çarpışmaya katılan Babbitt, ülkesine döndü ve evlendi.Evliliğinin ilk günlerinde, Rhode Adası'ndaki askeri üste muhafızlık görevi üstlendi ve ailesiylebirlikte bu bölgeye taşındı.
Ancak Vietnam Sendromu, Babbitt'in de peşini bırakmadı ve savaşta başladığı uyuşturucualışkanlığını devam ettirdi. Eşi, o günler hakkında "Birden bağırmaya başlar ve bebekleri alıp siperalmamızı isterdi" diyor. Babbitt, dengesiz davranışlarının sürmesi üzerine ordudan atıldı veailesiyle birlikte askeri üsten uzaklaştırıldı. İş bulamadığı için, bir süre sonra hırsızlığa başladı. 24Ekim 1973'te silahlı soygundan 8 yıl hapse mahkûm edildi, ancak daha sonra bir akıl hastanesinekaldırıldı. Bu hastanenin, akıl hastalarına her çeşit işkencenin yapıldığı bir cehennem olduğu dahasonra ortaya çıkacaktı. Babbitt, eşinin de boşanma davası açması üzerine burada intiharateşebbüs etti. Paranoyak şizofren tanısıyla hastaneden şartlı taburcu olan Babbitt, tedaviedilmeyen 500 binden fazla Vietnam gazisi gibi yeniden sokaklara döndü.
Sacramento'da bulunan kardeşi Bill'in evine taşınan Babbitt, idam edilmesine neden olan cinayetöncesinde, bir askerlik arkadaşı ile içki ve uyuşturucu aldı. Olay anını hatırlamayan Vietnamgazisi, "Tek anımsadığım sisli gecede otomobil farlarını gördüğüm. Onları bombardıman uçağızannetmiştim" diyordu.
Savunma ne dedi?
Babbitt'in avukatları, mahkemede yaptıkları savunmada, bu ışıkların, müvekkillerinin kendisinitamamen kaybetmesine neden olduğunu belirttiler. Vietnam'da uçak gören askerlerin yaptığı ilk iş,siper almaktı. Avukatların aktarımına göre, Babbitt de, hırsızlık için girdiği Schendel'in evindebunu yaptı ve kadın panik olduğunda onu öldürdü. Yaşlı kadının, başının üzerinde bir yatak veayak bileğinde bir kabloyla bulunması, bu aktarımı doğruluyor. Avukatlar, bu tuhaf manzaranınnedeninin, Vietnam'dan kalma bir alışkanlık olduğunu söylüyorlar. Buna göre, savaşta bir askeröldüğünde, yanındakiler, bedeni daha fazla tahribattan korumak için üzerini uygun bir şeyle kapatırve Amerikalı olduğunu göstermek için ayağına ip bağlarlardı.
Asmadan önce madalya verdiler!
Mahkûm olduktan sonra kararın değiştirilmesi talepleri reddedilen Babbitt'in davası, ülke içi vedışında büyük bir ilgiyle izleniyordu. Aralarında gazeteci, yazar ve aydınların da bulunduğubinlerce kişi, idamın iptali için kampanyalar başlatmışlardı. Bu kampanyalardan elde edilen teksonuç ise, Babbitt'e, cezaevindeyken ordu tarafından "Mor Kalp" madalyası verilmesi oldu.Doğumgününden bir gün sonra asılan Babbitt'in, "son yemek" için kendisine tahsis edilen 50doların, evsiz Vietnam gazilerine bağışlanmasını istediği bildirildi.
ÖNCEKİ HABER

'1 Mayıs başarılı bir biçimde kutlandı'

SONRAKİ HABER

Erdoğan: S-400 konusunda teslim sürecindeyiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa