05 Mayıs 1999 21:00

Düğmeye bastı ve çekildi

FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı için "ajan provokatör" diyen Cumhurbaşkanı Demirel, bukonuda gerekeni söylediğini kaydederek, "Artık tartışmam" dedi. Demirel'in işareti ile başlayanKavakçı'ya yönelik tepkiler ise sürüyor.

Paylaş
Düğmeye bastı ve çekildi
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, FP'li Merve Kavakçı konusundagerekeni söylediğini ve artık tartışmayacağını belirtti. Demirel'in işareti ile "türban karşıtlığıüzerinden laik cumhuriyete sahip çıkma kampanyası" ise devam ediyor.Demirel, gerçekleştirdikleri "Sen Ağlama Kosova" yardım kampanyası nedeniyle Star Gazetesi veTOBB yöneticilerini kabul etti.
Demirel, kampanyada toplanan 1,5 trilyon liralık yardım çekini alarakKızılay Başkanı Kemal Demir'e verdi. Star Gazetesi'nin sahibi Cem Uzan ile TOBB Başkanı FuatMiras'ın kampanya konusunda konuşmalar yaptıkları törende, Demirel, kampanya nedeniyleilgililere teşekkür etti.
Demirel, FP'nin türbanlı milletvekili Merve Kavakçı ile ilgili tüm soruları yanıtsız bıraktı. Demirel,"Artık tartışmam. Tartışma benim açımdan yeterince yapıldı" diye konuştu.
Tepkiler sürüyorFP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı'nın meclise türbanıyla gelerek yemin törenine katılmagirişimini Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yaptığı yazılı açıklama ile kınadı. Dernek, yaşanan songelişmeleri "irtica odaklarına verilen taviz" olarak değerlendirdi. Açıklamada, "Gelinen nokta bir kezdaha göstermiştir ki, inanç ve ibadet özgürlüğü adı altında irtica odaklarına verilen her tavizleinanç, ibadet ve düşünce özgürlüğü, demokratik, laik yaşam değerleri daha büyük tehdit altınagirmiştir" denildi.
Sol Güçbirliği Genel Başkanı Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, "TBMM'nin açılığında laik cumhuriyetikoruyacağım diye ant içen sağcı vekiller, içtikleri yeminin tersine, laik cumluriyeti yıkacağım diyebaşkaldırı gösterisi yapan başörtülü milletvekiline suskun kalarak destek vermişlerdir" dedi.Hatipoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Sol Güçbirliği Kurulu'nun, FP'nin Merve Kavakçı aracılığı ileCumhuriyet Devrimi'ne karşı meydan okuyan tutumunu kınadıklarını kaydetti.
Sultanahmet Adliyesi'ndeki Baro Odası önünde biraraya gelen "Önce İlke Çağdaş AvukatlarGrubu"na bağlı bir grup avukat, FP İstanbul Milletvekili Merve Kavakçı'nın türbanıyla yemintörenine katılmasına tepki gösterdi. Avukatlar adına açıklama yapan Yürütme Kurulu BaşkanıMüşür Kaya Canpolat, TBMM'de görev yapacak kadın milletvekilinin başının açık olmasınınhukukun ve Cumhuriyet'in temel nitelikleri gereği olduğunu söyledi.Mülkiyeliler Birliği'nin yazılı açıklamasında ise, siyasal İslam'ın simgesi haline getirilen türbanınTBMM'ye girmesine karşı olunduğu vurgulandı.
Kadın Siyasetçiler Derneği (KASİDE) Genel Başkanı Yurdusev Arığ, 75 yıldır, Meclis'e bir tekgün türbanla girilmediğini belirterek, "75 yıldır bozulmamış teamülü bir kadın mı bozacak? MerveKavakçı, Atatürk'e borcunu bu şekilde ödeyemez" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Film festivali jürisinde değişiklik

SONRAKİ HABER

İZENERJİ işçilerine ve sendikacılara açılan davanın ilk duruşması görüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa