05 Mayıs 1999 21:00

Göktepe davasında karar duruşması

Polisler tarafından gözaltına alındıktan sonra dövülerek öldürülen Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe davasında kararın bugün verilmesi bekleniyor.

Paylaş
Göktepe davasında karar duruşması
Gözaltında dövülerek katledilen Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe'yi öldüren polislerin yargılandığı davada kararın bugün verilmesi bekleniyor. Afyon Ağır Ceza'da görülen 11 sanıklı davada, polis Murat Polat tutuklu, öteki polisler Şuayip Mutluer, Saffet Hızarcı, Fedai Korkmaz, Metin Küşat, Seydi Battal Köse, Burhan Koç, Tuncay Uzun, Fikret Kayacan, İlhan Sarıoğlu ve Seydi Bayraktaroğlu ise tutuksuz olarak yargılanıyor.
Mahkeme heyetinin, tutuklu polis Murat Polat'ın son savunmasını dinledikten sonra, kararını açıklaması bekleniyor.
Cumhuriyet savcısı, sanıklardan Murat Polat, Şuayip Mutluer, Saffet Hızarcı, Fedai Korkmaz, Metin Küşat ve Seydi Battal Köse'nin, TCK'nın 452. maddesine göre 7.5 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmalarını talep etmişti. Savcı, olaya katıldıklarına ilişkin haklarında delil bulunamadığını iddia ederek, Selçuk Bayraktaroğlu, İlhan Sarıoğlu, Tuncay Uzun, Fikret Kayacan ve Burhan Koç'un ise beraatini istemişti.
İlden ile sürüldükten sonra Afyon Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 5 sanık hakkında "kastı aşan adam öldürme"den 7 yıl 6'şar ay ağır hapis cezası verilmiş; 6 sanık ise beraat etmişti. Temyiz aşamasında, Yargıtay 1. Ceza Dairesi, "bazı tanıkların dinlenilmemesi ve soruşturmanın genişletilmesi istemlerinin yerine getirilmemesi" gerekçesiyle, kararı "usul yönünden" bozmuştu.
ÖNCEKİ HABER

Susurluk kitaplarda kaldı

SONRAKİ HABER

Yıldırım "oylar çalındı" iddiasını sürdürdü: Neden üzerinize alınıyorsunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa