05 Mayıs 1999 21:00

Solana ilk kez doğruyu söyledi

NATO Genel Sekreteri Solana, Yugoslavya saldırısının "NATO'nun 50 yıl önce üzerindeyükseldiği değerlere bağlılığını" gösterdiğini belirtti. Solana, amaçlarının Balkanlar'a'barış ve istikrar' getirmek olduğunu öne sürdü.

Paylaş
Solana ilk kez doğruyu söyledi
NATO Genel Sekreteri Javier Solana, binlerce insanın ölümüne, altyapı, tarım ve sanayiininneredeyse tamamen yok edilmesine neden olan Yugoslavya harekâtının, "ittifakın 50 yıl önceüzerinde yükseldiği değerlere bağlılığının bir sonucu olduğunu" söyledi.
'İlkelerimiz değişmedi'
Önceki gün Brüksel'den CNN'in Dünya Raporu programına bağlanan Javier Solana, NATO ilkelerinintemelde değişmediğini vurguladı. Solana, "NATO kurucu üyeleri, Kuzey Atlantik Anlaşması'nıdemokrasiyi, özgürlüğü ve hukuk düzenini savunmak için imzaladılar" diye konuştu. Genel Sekreter,uluslararası hukuk ve BM Sözleşmesi'ne aykırı olan harekâtın Yugoslavya'ya ne tip bir "demokrasive özgürlük" getirmekte olduğu konusunda bilgi vermedi.
'Barış ve istikrar getiriyoruz'
Sözlerine "Kosova krizi, bizi harekete geçmeye ve bu değerleri savunmaya zorladı" diye devam edenSolana, Balkanlar'daki bu eylemin, "Avrupa'nın önümüzdeki bin yıla barışçıl ve istikrarlı bir bölge"olarak girmesini sağlayacağını iddia etti.Sırbistan'ın, Avrupa'daki bu "kalıcı barış"ın bir parçası olması gerektiğini söyleyen Javier Solana,ancak bu işin Miloseviç ile mümkün olmadığını kaydetti.
Rusya'nın, soruna bir çözüm bulunması noktasında önemli olduğuna değinen NATO Genel Sekreteri,yine de, "nihai çözümün Miloseviç'ten geleceğini" belirtti.Solana, harekâtın durdurulması için Kosova'daki Sırp birliklerinin geri çekilmesini ve bölgeyeuluslararası bir gücün konuşlandırılmasını şart koştu.
ÖNCEKİ HABER

Harappa kazısı tarihe ışık tuttu

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa