04 Mayıs 1999 21:00

Özelleştirme intiharları artırdı

Daha önce özelleştirme nedeniyle göçün arttığına dikkati çeken Zonguldak Valisi Metin, bu kez de işsizliğin getirdiği sıkıntılar nedeniyle intiharların arttığını belirtti.

Paylaş
Özelleştirme intiharları artırdı
Özelleştirmenin adım adım bitirdiği kentlerden olan Zonguldak'ta işsizlik ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar olayları artış gösterdi. İntihar olayları ile ilgili olarak bir açıklama yapan Zonguldak Valisi İsmet Metin, bölgede ekonomik sıkıntılardan dolayı intihar edenlerin sayısında artış olduğunu ve buna çözüm bulunmadığı takdirde olayların daha da tehlikeli bir boyuta geleceğini vurguladı. Vali, TTK'da önceden 50 bin kişinin çalıştığına, ancak bu sayının 17 bine düştüğüne dikkati çekerek, "İntiharların büyük çoğunluğu işsizlik ve ekonomik sıkıntı nedeniyle oluyor" dedi.
Kömür madenleri sayesinde ayakta kalan Zonguldak'ta özelleştirmenin yol açtığı yıkım, artık insan hayatını da tehdit eder bir boyuta geldi. Zonguldak'ta özelleştirmenin bir ayağı olarak maden arazilerinin özel sektöre devredilmesi ve bazı maden ocaklarının kapatılması sonucunda binlerce işçinin işten ayrılması sorunları daha da artırdı. Üstelik Zonguldak'ta başka bir iş alanı bulunmaması da binlerce kişinin işsiz kalmasına yol açan büyük bir etken. Bu durumun doğurduğu sosyal sorunların en başında ise intiharlar geliyor.
Nitekim daha önce özelleştirmenin yol açtığı göç sorununa dikkati çeken Zonguldak Valisi, bu kez de son yıllarda hızla artan ihtiharlara dikkati çekiyor.
Binlerce insan işsiz kaldı
Vali Metin, Valilik İl Özel İdare Müdürlüğü Salonu'nda düzenlenen İl Genel Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, geçmişte göç alan Zonguldak'ın ekonomik sıkıntılar nedeniyle sürekli göç verdiğini, bunun giderilmesi için alternatif arayışlar içinde bulunduklarını söyledi.
Zonguldak'ta, 1994 yılında intihar edenlerin sayısının 93 olduğunu, 1998 yılında ise bu rakamın 123'e yükseldiğini hatırlatan Vali Metin, son bir haftada da 18 kişinin çeşitli nedenlerden dolayı intihar ettiğini belirtti. Metin, şöyle devam etti: "İntihar olayları ciddi şekilde sosyopsikolojik ve sosyolojik araştırmaya tabi tutulmalı. Biz, bunu gerçekleştireceğiz. Ancak anladığımız kadarıyla, intihar olaylarının başlıca nedenini ekonomik sorunlar teşkil etmekte. İlimizde çok büyük ekonomik sorun yaşanmakta. Bunların başında işsizlik ve istihdam gelmekte. Çünkü Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK)'nda çalışan işçi sayısı, 50 binlerden 17 binlere kadar düştü."
ÖNCEKİ HABER

Mersin Ataş'ta TİS uyuşmazlığı sürüyor

SONRAKİ HABER

Manisa'da işçiler geleceklerini tartışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa