04 Mayıs 1999 21:00

Özel sektörde örgütlenmemizi yoğunlaştıracağız

TEKSİF Sendikası Bakırköy Şube'de 30 yıldır şube başkanlığını yapan İhsan Yelken'i devirerek şubebaşkanlığını kazanan Çetin Yelken, işçilerle tek bir noktada birleştiklerini söyledi.

Paylaş
Özel sektörde örgütlenmemizi yoğunlaştıracağız
Şahin Bayar
TEKSİF Sendikası Bakırköy Şube'de 30 yıldır şube başkanlığı yapan ve TEKSİFSendikası Genel Başkanı Zeki Polat'ın "Bir oyum olsaydı ona verirdim" dediği İhsan Yelken'idevirerek şube başkanlığına yerleşen Çetin Yelken, genel kurulu kazanmasını işçilerin medenicesaretine bağladı. Geçtiğimiz pazar günü Zeytinburnu Saray Düğün Salonu'nda yapılan genelkurulda 125 delegeden 70 delegenin oyunu alarak Bakırköy Teksif Sendikası Şube Başkanlığı'nayerleşen Çetin Yelken, genel kurul sırasındaki çalışmalarını ve önümüzdeki döneme ilişkinhedeflerini gazetemize anlattı.
- Genel kurula nasıl hazırlandınız?
- Genel kurul çalışmasını özel sektördeki arkadaşlarımızla birlikte yaptık. Onlarla toplantılar yaptık.Delege arkadaşlarımıza doğruları anlattık. Bulaşabildiğimiz kadarıyla doğru noktalarda buluştuk vekazandık.
- Şimdiye kadar genel merkeze muhalefettiniz. TEKSİF gibi bir sendikada muhalefet olmanızarağmen şube yönetimini nasıl aldınız? Genel kurulu kazanmayı nasıl başardınız?
- Bunu biz başarmadık. Şartlar başardı. Özel sektörde çok büyük ve zor şartlar altında çalışanarkadaşlarımızın sadece medeni cesaretine ihtiyacımız vardı. Onlar bu cesareti gösterdi.Sümerbank'taki arkadaşlarımız sınıf bilincine sahip doğru ve yanlışı ölçmüş insanlardı. Onlarla genelkurula gidince tek bir noktada birleştik. Özellikle özel sektördeki arkadaşlarımızın medeni cesaretiile bunu başardık.
- Sizden önceki yönetim, şubede 30 yıl kalmayı nasıl başardı?
- Mevcut sendikal sistemde ayakta kalmak çok kolay. Sendikada demokrasi işlemiyorsa, delegelerrahat ayarlanıyor... İşverenin güvendiği adamlar delege seçilir... Onlar işçiye değil, işverene faydayıesas alırlar. Eski yönetimi körü körüne kötülemeyelim. Onların bir dönemleri var ki; gerçekten sınıfbilinciyle kitlesel mücadele ile geçmiş. Ama 12 Eylül'den sonra tamamen şartların da getirmişolduğu rehavetle hareket etmişler, onun için iktidarda kalmışlardır. Güçlerini kendilerinden yanakullanmışlardır.
- Sizden önceki yönetimden ne farkınız olacak?
- Daha önceki yönetim tamamen mevcut sistemin içinde patronların istediği ölçüde sendikacılıkyapan bir anlayışa sahipti. Biz bizim ihtiyacımız olduğu kadar sendikalacılık yapacağız, ihtiyacımızolduğu kadar mücadele edeceğiz.
- Hedefleriniz nedir, neler yapacaksınız?
- Önce süratle özel sektördeki zor şartlar altında çalışan arkadaşlarımızın çalışma koşullarınıdüzelteceğiz. Ondan sonra örgütlenme sorunlarımıza çözüm bulmak... Sorunlarımız çok. Zaten özelsektörde insanların birçoğu örgütsüz, bir kısmı da sendikalı olduğu halde zincirsiz köle gibi. Önce buşartları iyileştireceğiz. İşçileri sınıfın mücadelesine katacağız. Bu bir ilk değil, sonuçta yeni bir görev,yeni bir zor şartlar... Bugüne kadar burada verdiğimiz birikimi özel sektörde zor şartlar altındaçalışan işçi arkadaşlarımıza vereceğiz. Buradaki sınıf anlayışını özel sektöre taşıyacağız.
- Örgütlü olduğunuz Sümerbank fabrikaları özelleştirme kapsamı içindedir. Bu duruma yönelik biretkinliğiniz olacak mı?
- Özelleştirmeye karşı zaten sürekli bir mücadelemiz var. Bu mücadelenin boyutlarını biraz dahabüyütüp, özel sektörde çalışan arkadaşlarımıza özelleştirmenin zararlarını anlatacağız. Çünkü onlarözelleştirmeyi kendilerinin kurtuluşu olarak görüyorlar. Onlara öyle anlatmışlardı. Onlara gerçeğisöyleyeceğiz.
- 18 Nisan'dan sonra ortaya yeni bir tablo çıktı. Bu tablodan çıkacak olan hükümet emekçiler içinne ifade edecektir?
- Şimdi bir şey söyleyeyim. Ben yüzlerce defa söyledim, emekçi kendisi için bir şey ifade etmediğisürece, kurulan hükümetler için de bir şey ifade etmeyecektir. Emekçi kendisi için ne istediğinibilecek, şablonunu ortaya koyacak. Taleplerini sunacak. Talepleri gerçekleşmediği zamaneylemlerini gerçekleştirecek. Yoksa '91 yılından itibaren 7 tane hükümet geldi, gitti. Emekçilerintalebi değişti mi, değişmedi. Gelecek olan hükümette emekçiler için bir şey fark etmeyecek. Çünküemekçiler kendileri için bir şey ifade etmiyor.
- Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
- Şube yönetiminde değişen fazla bir şey yok. Görev alanımız biraz daha genişledi. 12 yıldır buradaverdiğimiz sınıf mücadelesini şube yönetimine taşıyacağız. Ne kadar başaracağız, zamangösterecek...
ÖNCEKİ HABER

Endonezya ordusundan katliam: 23 ölü

SONRAKİ HABER

2019 Afrika Uluslar Kupası'nda Senegal'i 1-0 yenen Cezayir şampiyon oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa