03 Mayıs 1999 21:00

Kontra okulu protesto edildi

ABD'nin, Latin Amerika'daki subay ve polis şeflerini "eğitimden geçirdiği", Amerika Okulu (School Of Americas)'na tepki giderek büyüyor.

Kontra okulu protesto edildi
ABD'nin, Latin Amerika'daki subay ve polis şeflerini "eğitimden geçirdiği", Amerika Okulu (School Of Americas)'na tepki giderek büyüyor.
1 Mayıs'ta, ABD'nin başkenti Washington DC'de bir araya gelen 5000'e yakın gösterici, mezunları arasında çok sayıda darbeci ve işkence uzmanı bulunan Amerika Okulu'nun, kapatılmasını talep etti.
Kontrgerilla okulunun kapatılması için 9 yıldır mücadele veren Rahip Roy Bourgeois, eylemcilerin "Kapatın" sloganları arasında yaptığı konuşmada, "Hareketimiz büyüyor. Pentagon bir karar vermek zorunda. Bu okulu ne kadar uzun süre açık tutarlarsa, biz de o kadar çok çalışacağız" dedi.
Bourgeois, Georgia eyaletinde bulunan Amerika Okulu'nun kapatılması için yürüttüğü mücadele nedeniyle, bugüne dek 4 yıl boyunca hapis yattı.
Dersimiz işkence!
Amerika Okulu, bugüne dek 50 binden fazla Latin Amerikalı asker ve polisi eğitimden geçirdi. Geçtiğimiz yıllarda basına sızan "müfredat programı", işkence tekniklerinden provokasyon yaratmaya kadar çok sayıda konuyu kapsıyor.
50 yıldır faaliyette bulunan okul, El Salvador'da 1989 yılında 6 Cizvit papazın öldürülmesinin ardından, kilisenin de tepkisini toplamıştı. Papazları öldüren askerlerin, Amerika Okulu mezunu olduğu ortaya çıkarılmıştı.
Mezunlar faaliyette
ABD Kongresi'nde yapılan bir araştırmaya göre, 1960'lı yıllardan bu yana bu okuldan mezun olan 10 general, Latin Amerika ülkelerinde darbe gerçekleştirdi.
ÖNCEKİ HABER

FARC, hükümetle doğrudan görüşecek

SONRAKİ HABER

Rus askeri polisi, mutabakat sonrası Suriye'nin kuzeyinde ilk devriyesini yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa