02 Mayıs 1999 21:00

Özerk tiyatro talebi

Devlet Tiyatroları, özerk ve demokratik bir yasanın hazırlıklarını yapıyor.

Paylaş
Özerk tiyatro talebi
Devlet Tiyatroları, özerk ve demokratik bir yasanın hazırlıklarını yapıyor. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, özerk bir Devlet Tiyatrosu istediklerini belirterek, "2 sahne 40 sanatçı için hazırlanan bir yasal düzenlemenin, 2400 personelle her gece 30'un üzerinde perde açan tiyatromuzun ihtiyacını karşılayamayacağı açık" dedi.
Bu yıl 10 Haziran'da 50'nci yaşına girecek olan Devlet Tiyatroları, yeni bir yapılanmanın da hazırlıklarını yapıyor. Özerk ve demokratik bir yasa için çalışmalar yürütülüyor. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, hedeflerinin yeni bir Devlet Tiyatrosu oluşturmak olduğunu belirtti. Bilgin, özerk bir Devlet Tiyatrosu istediklerini kaydederek, "Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Birbirimize layık olmak için, yükseldiğimiz seviyeyi perçinlemek için, yeni, daha geniş bir ufka sahip, daha özerk ve demokratik bir yasa için çalışıyoruz" dedi.
Genel Müdür Lemi Bilgin, 18-30 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek "Devlet Tiyatroları Büyük Anadolu Turnesi"ne ilişkin broşürde yer alan yazısında, Devlet Tiyatroları'nın bu yılın 10 Haziran'ında 50. yaşına girdiğini de vurgulayarak, "Alkışlarınızla ulaştığımız bu ilk ve en taze doruk bizim için yasal ve yönetsel açıdan da bir dönüm noktası olsun istiyoruz. İstiyoruz ki, ilk elli yılımızda bize rehberlik eden, bizi yönlendiren, bu seviyeye ulaştıran yasamız günümüzde geldiğimiz noktada da nefes almamızı kolaylaştırsın, hatta bir verimli ırmak gibi bizi beslesin, gürbüz kılsın" dedi. 2 sahne 40 sanatçı için hazırlanan bir yasal düzenlemenin 2400 personelle her gece 30'un üzerinde perde açan Devlet Tiyatroları'nın gereksinimini karşılayamayacağının açık olduğunu kaydeden Bilgin, şöyle dedi:
"50. yılımızda önümüzde yeni bir dönem, yeni bir yüzyıl hatta yeni bir bin yıl başlıyor. Dünya yeni bir yüzyılı karşılamaya hazırlanırken bu güzel ülkeyi aydınlık, mutlu ve gelişmiş kılmak bizimle mümkün olacaktır."
ÖNCEKİ HABER

ÖSS belirsizliği sürüyor

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa