01 Mayıs 1999 21:00

Irkçı saldırılar durmuyor

İngiltere'de ırkçılar, siyahlar ve Yahudilerin ardından eşcinsellere de saldırdı. Bombalı saldırıda iki kişi öldü, 73 kişi yaralandı.

Paylaş
Irkçı saldırılar durmuyor
Arif Bektaş
İngiltere'de yükseltilmeye çalışılan ırkçı dalga, acı meyvelerini vermeye devam ediyor. Irkçı faşistlerin önceki gün başkent Londra'nın merkezindeki Soho Mahallesi'nde düzenledikleri bombalı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti. 73 kişinin de parça tesirli bombadan dolayı yaralandığı saldırıyı "Beyaz Kurtlar" isimli örgüt üslendi. Beyaz Kurtlar'ın, geçtiğimiz haftalarda Brixton ve Brick Lane'de siyahlara, Yahudilere ve Asyalılara yönelik saldırıları üslenen "Combat 18" örgütünden türeyen bir örgüt olduğu biliniyor.
Genellikle eşcinsellerin gittiği bir birahanenin girişinde gerçekleşen bombalı saldırıya gerekçe olarak eşcinsellerin faşist saldırıları kınaması gösterildi.
'Adayı terk edin'
İlk kez bu saldırıyla adını duyuran Beyaz Kurtlar, patlamalardan önce bazı basın kuruluşlarına yolladığı mektupta, ülkedeki tüm siyahların ve Yahudilerin "bir yıl içinde adayı terk etmeleri gerektiği" tehdidinde bulunmuştu. Polis, patlamadan önce herhangi bir uyarının yapılmadığını belirterek, Soho'daki patlamanın toplam 40 kişinin yaralandığı önceki ırkçı eylemlerle açıkça bağlantılı olduğunu doğruladı. Eşcinsellerin yayın organı Pink Paper (Pembe Gazete), son sayısını ırkçı saldırılara ayırmıştı. Eşcinseller Derneği yöneticileri, "Irkçı saldırıları bundan sonra da kınamaya devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.
Patlamanın meydana geldiği anda, bölgede tiyatro seyircileri ve Londra'yı ziyaret eden kişilerden oluşan büyük bir kalabalığın bulunduğu ifade ediliyor.
İngiliz polisi Scotland Yard'ın terörizmle mücadele yetkilisi Alan Gry, kullanılan bombanın önceki saldırılardakilerle benzerliğine dikkat çekti.
Öte yandan, 28 Nisan akşamı, Türkiyeliler ve siyahların yoğun olarak yaşadığı Turnpike Lane'de bomba konuldu. Bomba polis tarafından imha edildi. Yine, Türkiyelilerin ve Yahudilerin oturduğu Stamford semtinde de bomba ihbarı oldu.
ÖNCEKİ HABER

NATO Yugoslavya'nın teklifini reddetti

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir kararnameyi çıkaracağım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa