01 Mayıs 1999 21:00

Brezilya'da 1 Mayıs'ta hükümete öfke

Brezilya'da iki güne yayılan 1 Mayıs kutlamalarında, emekçiler Cordoso hükümetine öfke püskürdü.

Paylaş
Brezilya'da 1 Mayıs'ta hükümete öfke
Ekonomik kriz gerekçesiyle işçi ve emekçilere işten atmalar, ücret kesintileri ve örgütsüzlüğün dayatıldığı Brezilya'da, halkın sokaklara dökülmesi, hükümeti zor durumda bıraktı.
Önceki gün Başkent Rio de Janeiro'da sokaklara çıkan binlerce işçi, ekonomik krizin faturasının halka çıkarılmasını protesto etti. Eylemleri örgütleyen sendikalar, bu yılki 1 Mayıs'ın "çok öfkeli" geçtiğini dile getirdiler.
İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü, Brezilya'da 30 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde, iki güne yayılarak kutlanıyor.
En kitlesel 1 Mayıs
30 Nisan'da başlayan protesto eylemleri, dün bütün ülkeye yayılırken, İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CUT)'nun bir sözcüsü, ülke tarihinin en kitlesel 1 Mayıs'ının gerçekleştirildiğini dile getirdi. Sözcü, "Devlet Başkanı Fernando Henrique Cardoso, Brezilya halkına değil, yabancı sermayeye çalışıyor" diye konuştu.
Cuma günü çeşitli işyerlerinde gerçekleştirilen işbırakma eylemleri, dün de devam etti. Ülkedeki altı eyaletin başkentleri, onbinlerce emekçinin katıldığı görkemli kutlamalara sahne oldu. Eylemlerde yapılan konuşmalarda, hükümetin özelleştirme programı ve yabancı sermayeye sağladığı kolaylıkların, ulusal ekonomi ve işçi sınıfının aleyhine olduğu kaydedildi.
Halk Cardoso'ya öfkeli
Başkentte yapılan eylemlere katılan öğrenci liderlerinden Lucas Camargo, "Cardoso kendini kaybetti. Ülkenin her şeyini, ulusal egemenliğini satışa çıkardı" diye konuştu. Geçimini hizmetçilikle sağlamaya çalışan Denilza Monterio ise, düşüncelerini, "Ülke harabeye döndü. İş yok, yiyecek ateş pahası, insanlar acı çekiyor. Artık bu hükümete güvenemeyiz" sözleriyle dile getirdi.
Geleneksel taktik tutmadı
Yıllardır uyguladığı IMF politikalarıyla halka sefalet getiren Cardoso'ya karşı sokaklara taşan öfke, yerli ve yabancı sermaye çevrelerinde kaygıyla izleniyor. Hükümet, geçtiğimiz yıllarda, 1 Mayıs'ları "kazasız belasız" atlatmak için, 30 Nisan tarihinde asgari ücrete enflasyon oranında zam yapma politikası izliyordu. Ancak bu yıl açıklanan ve devalüasyonlar karşısında komik bir hale gelen zamlar, halkı yatıştırmaya yetmedi.
İşçi Partisi güçleniyor
Cardoso'nun uyguladığı özelleştirme ve işten atma politikalarının, muhalefetteki İşçi Partisi'ni güçlendirdiği belirtiliyor. Üç seçimdir ikinci parti olan ve sosyal demokrat bir çizgi izleyen İşçi Partisi'nin, önümüzdeki seçimlerde birinci olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Toplam milli gelirin yüzde 50'sini, nüfusun yüzde 10'luk bir diliminin eline geçtiği, en yoksul yüzde 40'ın ise milli gelirden sadece yüzde 9 pay aldığı Brezilya, gelir dağılımı dengesizliğinde "dünya birinciliği"ne oynuyor.
ÖNCEKİ HABER

İşçinin emekçinin bayramı

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa