30 Nisan 1999 21:00

Öcalan davasında avukatlara saldırı

PKK Genel Başkanı Abdullah Öcalan'ın yargılandığı duruşma öncesinde saıldırıya uğrayan avukatlar, sonra da sivil polisler ve bazı kişiler tarafından kıyasıya dövüldü.

Paylaş
Öcalan davası, avukatlara saldırıyla başladı
MED TV'deki konuşması ile Adana'da meydana gelen bazı olaylarla ilgili hakkında idam istemiyle dava açılan PKK Genel Başkanı Abdullah Öcalan'ın yargılanmasına dün Ankara 2 No'lu DGM'de devam edildi. Öcalan, dünkü duruşmaya da "güvenlik" gerekçesiyle getirilmedi. Duruşmada, yeni iddianame dosyaya kondu ve İmralı Adası'ndaki yargılamanın 31 Mayıs günü yapılması kararlaştırıldı.
Duruşmaya Ankara 2 No'lu DGM Savcısı Ünal Haney'in yanı sıra Ankara DGM Başsavcısı Cevdet Volkan'ın da katılması dikkat çekti. Duruşmaya Öcalan'ın avukatlarından Ahmet Zeki Okçuoğlu, Hasip Kaplan ve Ercan Kanar ile birlikte toplam 17 avukat katıldı. Duruşmada, çatışmalarda hayatını kaybedenlerin çok sayıda yakını ile 70'e yakın avukat müdahil olma taleplerini içeren dilekçeyi mahkemeye sundu. Sanık avukatlarından Ercan Kanar, müdahil olma istemlerinin yasal koşullarının olmadığını, tek tek ismi geçenlerin suçtan doğrudan zarar görmeleri gerektiğini belirtti.
Sanık avukatlarına hakaret
Bu sırada salonda bulunan müdahil kadınlardan biri sinir krizi geçirerek salondan dışarı çıkarıldı ve müdahil avukatlar sanık avukatlarına hakaret etmeye başladı. Mahkeme heyeti ise müdahillik taleplerini kabul etti. Sanık avukatlardan Hasip Kaplan ise, savunma görevini yaparken saldırıya uğradıklarını kaydederek, Türkiye'nin çok acı çektiğini ve artık bu acıların son bulması gerektiğini söyledi. Kaplan, "Herkesin işi zor. Eğer ülkemizi seviyorsak, sağduyulu olmalıyız. Bir avukat bir avukata yumruk atıyor. Görevimizi yapamıyoruz" dedi.
12'şer avukat katılacak
Mahkeme Başkanı Mehmet Turgut Okyay, İmralı'da yapılacak duruşmaya 12 sanık avukatı, 12 müdahil avukatı ile birlikte 90 kişinin katılabileceğini, bu noktada avukatların aralarında 12'şer kişiyi seçmesini istedi. Okyay'ın bu sözleri duruşma salonunda gerginliğe neden oldu. Müdahiller ve müdahil avukatlar "Haksız bu, onlara da 12 kişi bize de" diye bağırdılar. Okyay ise tepkilere, "Gidin bunları hükümete söyleyin, benim elimde olan bir şey yok" karşılık verdi.
Müdahil avukat Ahmet Ülger'in "Bu dava PKK davası ve PKK'ya dış yardımda bulunan devletler ve kişiler de yargılanmalıdır" demesi üzerine Başkan Okyay, "İlgili yerlere gidin başvurun. Ben sokaktan adam toplayamam" dedi. İstanbul'da öldürülen Başkomiser Osman Kahraman'ın eşi Gülbeyaz Kahraman, "Bu avukatlar Öcalan'ın yandaşları. Eğer devletin görevlendirdiği insanlar olsaydı, başımın üstünde yerleri vardı" dedi ve sanık avukatlarına küfür etti. Kahraman'ın bu sözleri üzerine salonda tekrar gerginlik yaşandı ve aralarında avukatların da bulunduğu çok sayıda kişi Öcalan'ın avukatlarına bir süre hakaret etti.
Gerginliğin sona ermesinin ardından duruşmaya devam edildi. Hasip Kaplan, DGM'nin adil yargılanma hakkını ihlal ettiği için yargılamanın durdurulmasını talep etti. Bu sırada bir kişi, "Siz PKK bayrağına sahip çıkın, Yunan tohumları" diye bağırdı. Ercan Kanar ise, savunma görevini yerine getiremediklerini yineledi ve duruşmaların Diyabakır'da yapılmasını istedi. Kanar'ın bu sözleri salonda gerginliğe neden oldu ve bir kadın "Türkiye'nin başkenti Diyarbakır mı köpek" diye bağırdı. Salondaki gerginlikler sırasında Mahkeme Başkanı'nın "Susun" diye uyarı yapmakla yetinmesi dikkat çekti.
Savcı liste istedi
DGM Başsavcısı Cevdet Volkan, yeni iddianamenin dosyaya konduğunu, gerek müdahil gerekse sanık vekillerinin İmralı'ya gidiş gelişlerinin izne tabi tutulduğunu ve bu konuda yetkili makamlardan izin alınması gerektiğini belirtti ve İmralı'daki duruşmalar için önceden liste bildirilmesini istedi. Mahkeme heyeti ise, sanık avukatlarının savunma taleplerine yönelik 21 Nisan 1999 tarihinde verdiği dilekçenin idari konular olmasından dolayı idari makamları ilgilendirdiğini belirtti. Mahkeme heyeti, yargılamanın durdurulması talebinin reddine, İmralı'daki duruşmaya katılacak yerli, yabancı izleyiciler ile gazetecilerin DGM Başsavcılığı'nca belirlenmesine, gözlemci sıfatıyla yurtdışından gelenlerin duruşmaya alınmamasına ve yargılamanın aralıksız yapılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca, duruşmaya katılacak avukatların tespiti için avukatlara 5 gün süre verilmesini, isimler bildirilmediği takdirde il bazındaki başvurular göz önüde tutularak avukatların mahkemenin belirlemesini, Öcalan'ın tutukluluk halinin devamını ve duruşmanın 31 Mayıs günü yapılmasını kararlaştırdı. Duruşma sonunda izleyicilerin sanık avukatlarına yönelik küfürleri devam etti. Sanık avukatları uzun bir süre DGM binasından çıkartılmadı.
Avukatlara polis dayağı
Sanık avukatları uzun bir süre DGM binasından çıkartılmadı. Daha sonra cezaevi aracına bindirilen avukatlar, çevik kuvvet polislerinin hakareti altında Yenişehir Pazarı'na kadar götürüldü.
Burada araçtan indirilen avukatlar, sivil polisler ve bazı kişiler tarafından kıyasıya dövüldü. Olayda avukatlardan Ahmet Avşar, Fatma Karakaş, Mükrime Tepe, Refik Ergun ve İrfan Dündar yaralandı. Yaralılar Türk Tabipler Birliği'ne rapor almak üzere müraacat ettiler.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Alanlarda buluşalım'

SONRAKİ HABER

Lösemi kâbusu bitmedi!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...