30 Nisan 1999 21:00

35 saat ve barış için 1 Mayıs

Avrupa'nın birçok ülkesinde olduğu gibi Fransa 'da da işçi ve emekçiler, birlik, mücadele ve dayanışma günlerinde, patronların saldırılarına karşı sessiz kalmayacaklarını haykıracaklar.

Paylaş
35 saat ve barış için 1 Mayıs
Yıldız Eren
İşçi sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma günü Fransa'nın birçok kentinde sendikaların ortak mitingi ile kutlanıyor.
Paris'te CGT-CFDT-UNSA ve F.S.V. sendika konferedasyonlarının ortak çağrısıyla yapılacak olan 1 Mayıs'ta son yıllarda işçilerin en önemli taleplerinden biri olan "çalışma saatlerinin düşürülmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi, yeni iş olanaklarının yaratılması" istemleri öne çıkarılıyor.
Çoğulcu sol hükümetin sosyal hakların kısıtlanması politikasının geçmiş iktidarlardan farklı olmadığını açıklayan birçok konfederasyon bugünün aynı zamanda Balkanlarda yürütülen savaşa karşı da bir mücadele günü olacağını ilan ettiler. İç politikada saldırganlığın dış politikada da emperyalist saldırganlık olduğunu belirten Genel iş Konfederasyonu (CGT) içindeki muhalifler, halkların birlik ve kardeşlik gününde kitlesel alanlara çıkma çağrısı yaptılar.
İşçi ve memur sendika konfederasyonlarının ortak eylemine katılmayan F.O. (İşçi Gücü) sendikası ise, her yıl olduğu gibi bir köşede yapacağı kapalı salon toplantılarıyla 1 Mayıs'ı geçiştirecek.
Başkent Paris dışında Strasbourg, Lyon, Marsilya, Rennes ve diğer onlarca şehirde 1 Mayıs mitingleri yapılıyor. Nice ve Paris'te demiryolu çalışanlarının bir bölümü ile havaalanı çalışanları bir haftayı geçen grevle 1 Mayıs'ı karşılıyorlar. Paris'te otonom sendikası üyesi çalışanların ulaşım sektöründe 35 saat uygulamasına geçişte birdizi haklarının gaspına karşı başlattıkları grev bir kaç günden beri demiryolu ulaşımını aksatmaya devam ediyor.
Güneyde ise hava ulaşımının can damarı sayılan Nice havaalanında çalışanların başlattığı grev bütün tehdit ve baskılara rağmen ikinci haftasını doldurdu. Air-France işletmesi çalışanlarının grevine destek için 29 Nisan'dan buyana iş bırakmak eylemi gerçekleştiren Marsilya ulaşım işçilerinin örnek grevi de 1 Mayıs'a bir kez daha ulaşım emekçilerinin gerçek anlamını yüklediğini gösteriyor.
Öte yandan MAI karşıtı platform ve işsizliğe karşı mücadele kuruluşları da 30 Nisan akşamından 1 Mayıs gününe kadar Paris'te Borsa binası önünde uluslararası tekellerin planlarını ve saldırganlığını protesto için gösteriler yapıyorlar.
Fransa'daki 1 Mayıs gösterilerinin en kitleseli her yıl olduğu gibi bu sene de Paris'te Republique (Cumhuriyet) Meydanında başlıyor. Öğleden sona buradan yola çıkacak olan işçi ve emekçiler başkentin en önemli Bulvarlarından geçerek Saint-Lazar'da mitingi toplanacaklar.
ÖNCEKİ HABER

Depresyon depremi

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa