29 Nisan 1999 21:00

Yugoslavya'ya zehir yağıyor

Yugoslavya'nın birçok bölgesinde taş üstünde taş bırakmayan Amerikan uçaklarının, kimyasal mermi kullanmaları bir kez daha gündemde.

Paylaş
Yugoslavya'ya zehir yağıyor
Yugoslavya'nın birçok bölgesinde taş üstünde taş bırakmayan Amerikan uçaklarının, kimyasal mermi kullanmaları bir kez daha gündemde. Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait 'tank katili' olarak bilinen A-10 savaş uçaklarının saldırılar sırasında Kosova'da uranyumlu mermiler kullandığı, ABD'de yayınlanan Christian Science Monitor gazetesi tarafından açıklandı. Gazete, A-10 uçaklarının seyreltilmiş uranyum içeren mermiler kullandığını belirtti. Haberde, bu mermilerin 1991 yılında Körfez Savaşı ve 1995'te Bosna Hersek'te Sırp hedeflerine karşı kullanıldığı hatırlatılırken, Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri, uranyumlu mermilerin 'henüz' Yugoslavya'da kullanılmadığını iddia ettiler. Pentagon, ABD askerlerinin Körfez Savaşı sırasında uranyumlu mermileri gereksiz olarak açığa çıkardıklarını söyleyerek, bu mermilerin tıbbi olarak etkisi olmadığını öne sürdüler. Irak'ta, Körfez Savaşı'ndan sonra kanser gibi radyasyonla ilgili hastalıklarda hızlı bir artış gözlenmiş, savaşa katılan her yedi askerden birinde de çeşitli rahatsızlıklar tespit edilmişti. ABD Başkanı Bill Clinton, dünkü açıklamasında, hava koşullarının da iyileşmesiyle günde 24 saat bombardıman yapılacağını ve uçakların daha alçaktan uçacaklarını kaydetmişti.
Sofya'ya füze düştü
Öte yandan, NATO uçakları tarafından ateşlenen ve 'hedeflerini şaşıran' füzelerden biri de önceki gece Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya düştü. Düştüğü yerde iki katlı bir binaya büyük hasar veren ve 4 metre uzunluğunda olduğu tespit edilen füze, Bulgaristan yetkililerini şaşkına çevirdi.
Bulgaristan Savunma Bakanı Georgi Ananiev, basına ve NATO ülkeleri askeri ataşelerine gösterdiği füzenin NATO ülkelerinde kullanıldığını ve Sofya'ya düştüğü sırada Bulgaristan hava sahasının bir askeri uçak tarafından ihlal edildiğinin tespit edildiğini bildirdi. Ananiev, düşen füzeyle ilgili topladıkları tüm belgeleri NATO merkezine göndereceklerini, bundan sonra benzer olayların yaşanmaması amacıyla, Bulgaristan'ın hava kuvvetleri, uçaksavar birlikleri, uçuş kontrol yetkilileri ile NATO arasında daha sıkı işbirliği yapılmasında ısrarlı olacaklarını söyledi.
UCK: 53 Arnavut katledildi
Sırp birliklerinin Kosova'da 'insansızlaştırma' operasyonu devam ederken Kosova Kurtuluş Ordusu (UCK), Sırp polisinin 17 Nisan günü 53 Kosovalı Arnavut'u öldürerek, cesetlerini yaktığını iddia etti. UCK'nın haber ajansı Kosovapress, öldürülenlerin isim listesini yayınladı. Ajans, görgü tanıklarına dayanarak, katliamın Kosova'nın orta kesimlerindeki Gşogovaç kenti yakınlarında bulunan Poklek köyünde yapıldığını belirtti. Kosovapress, katliamdan kurtulanlar olduğunu, ancak kimliklerinin saklı tutulduğunu belirtti. Ayrıca, UCK ile Sırp polisi arasında Kosova'nın Malişevo kenti yakınlarında çıkan çatışmada, 3 Sırp polisinin öldüğü bildirildi. Priştine'nin kuzeybatısındaki Vucitrn yakınlarında önceki gün çıkan çatışmada ise, UCK komutanlarından Şemsi Ahmeti'nin de aralarında bulunduğu 2 militanın öldüğü kaydedildi.
Ambargoya katılım
Bu arada Avrupa Birliği (AB)'nin, Yugoslavya'ya yönelik petrol ambargosu kararına katılım sürüyor. AB'den yapılan açıklamada, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Norveç ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin, ambargoya katılacakları bildirildi. Türkiye ise ambargoya katılacağını daha önceden bildirmişti. AB'nin Yugoslavya'ya yönelik petrol ve petrol ürünleri ambargosunun bu hafta hayata geçirilmesi bekleniyor.
Temsilciler Meclisi, Clinton'a 'hayır' dedi
ABD Başkanı Bill Clinton'ın rakibi Cumhuriyetçi Parti'nin kontrolündeki Temsilciler Meclisi, Kosova'da askeri güç kullanılmasına onay vermedi. Karar, Amerikan yasalarına göre, Clinton'ın Kosova kousundaki kararlarını engelleyecek nitelikte olmamasına karşın, Washington'un saldırıyla "tek sesli davranma" ve bu sayede halkın da desteğini alma politikası darbe yemiş oldu Cumhuriyetçi Milletvekili Floyd Spence, "Bizim aslında binlerce mil uzaktaki Balkanlar'da hiç olmamamız gerekir. Oradaki durum ulusal güvenliğimizi etkilemediği gibi, bizi zerre kadar ilgilendirmez" diye konuştu. Temsilciler Meclisi'nde yapılan ilk oylamada, Clinton'ın Kosova'ya kara gücü gönderilmesi halinde kongrenin onayını almasını şart koşan tasarı, Cumhuriyetçilerin desteği ile 180'e karşı 249 oyla kabul edildi. İkinci bir oylamada da, Yugoslavya'ya karşı zaten başlamış olan hava harekâtına destek öngören tasarı, oylar 213'e 213 çıkınca reddedilmiş sayıldı. Her iki tasarı da, kongrenin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde ele alındığı için, Clinton'ın bu konulardaki kararlarını engelleyebilecek durumda değil. Ancak Washington'daki gözlemciler, Cumhuriyetçilerin, sembolik nitelikte de olsa, söz konusu iki karar ile Clinton'ın Kosova konusunda ABD'nin tek sesli davranma politikasına darbe vurduğu yorumunu yapıyorlar. Bu arada, Clinton'ın ise Kosova konusunda "kararsız, ne yapacağını bilemez" durumda bulunduğu, Amerikan medyasının son zamanda ağırlık verdiği yorum olarak göze çarpıyor.
ÖNCEKİ HABER

Fujimori diktatörlüğüne isyan

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa