28 Nisan 1999 21:00

1 Mayıs '77 şehitleri anıldı

1 Mayıs çalışmalarını sürdüren KESK , DİSK, Türk-İş ve emekten yana siyasi partilerin temsilcileri, bir araya gelerek 1 Mayıs 1977'de katledilen 37 emekçiyi andı.

Paylaş
1 Mayıs '77 şehitleri anıldı
1 Mayıs hazırlıklarını yoğun bir şekilde sürdüren KESK, DİSK ve Türk-İş'e bağlı sendikalar, 1 Mayıs 1977 yılında Taksim Meydanı'ndaki kutlamalar sırasında katledilen 37 emekçiyi andı.
Aralarında 1 Mayıs '99 Düzenleme Kurulu, KESK, DİSK ve Türk-İş'e bağlı sendikaların yönetici ve üyeleri, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, HADEP İstanbul İl yöneticisi Veli Haydar Güleç, SİP Genel Başkanı Aydemir Güler ve CHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bölük bulunduğu yaklaşık 100 kişi DİSK'e bağlı OLEYİS önünde bir araya gelerek buradan Taksim Kazancı Yokuşu'na yürüdü.
Ellerinde karanfiller bulunan emekçiler, yol boyunca, "1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür", "Yaşasın 1 Mayıs", "DİSK, KESK el ele alanlara" sloganları atarak Kazancı Yokuşu'na gelindiğinde burada bir açıklama yapan 1 Mayıs '99 Düzenleme Komitesi Başkanı ve DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak, milyonlarca işçinin emekçinin kutladığı 1 Mayıs'ın bu yıl da alanlarda kutlanacağını söyledi.
DİSK ve KESK'e bağlı sendikaların yanı sıra siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin da kutlamalara destek vereceğini bildiren Tokmak, konuşmasına şöyle devam etti: "1 Mayıs sadece DİSK'in ve KESK'in bayramı değil, tüm işçi ve emekçilerin bayramıdır. Burada şehitlerimizin anısı önünde bütün işçi ve emekçileri, emekten yana tüm siyasileri 1 Mayıs alanına çağırıyoruz"
Demokrasinin teminatı
Basında 1 Mayıs kutlamalarının her yıl olay oluyormuşçasına sunulmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Murat Tokmak, ayrıca, 1977 yılındaki olaylara da değindi. Murat Tokmak, "22 yıl önce olaylarda onları katledenler yaşıyorlarsa bugün 50-60 yaşlarındadır. Eğer kendilerine güveniyorlarsa bir adım öne çıksınlar" diye konuştu.
KESK Genel Başkanı Siyami Erdem de, Türkiye işçi sınıfının, kamu çalışanlarının 1 Mayıs'a karanlığı yırtabilecek umutla hazırlandığını söyledi. Sendikacılar ve siyasi parti yöneticileri, konuşmaların ardından 1977 1 Mayıs'ında ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Ellerindeki karanfilleri Kazancı Yokuşu'na bırakan sendikacılar daha sonra dağıldılar.
Bu arada 1 Mayıs Düzenleme Kurulu dün öğleden sonra siyasi partilerle toplantı yaparak gelişmeler hakkında bilgi verdi. Akşam saatlerinde de TÜMTİS'te bir araya gelen DİSK, KESK ve Türk-İş'e bağlı sendikalar 1 Mayıs hazırlıklarını değerlendirdi.
1 Mayıs Düzenleme Kurulu, bugünde Kadıköy Söğütlüçeşme Meydanı'na karafil bırakarak '96 1 Mayıs'ta katledilen emekçileri anacak.
ÖNCEKİ HABER

Topçu: 'İşçi sınıfı er geç kazanacak'

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa