28 Nisan 1999 21:00

Gökçek'in yargılanmasına başlandı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek, Hürriyet gazetesi yazarı Emin Çölaşan'a "Görelim bakalım, el mi yaman, bey mi yaman" şeklinde hakaret ettiği gerekçesiyle 13 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada suçlamaları reddetti.

Paylaş
Gökçek'in yargılanmasına başlandı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek, Hürriyet Gazetesi yazarı Emin Çölaşan'a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada suçlamaları reddetti. Çölaşan'ı tehdit etmediğini savunan Gökçek, "Ben ona, 'Sahteci sensin. Mahkemelerde bunun hesabını vereceksin' dedim" diye konuştu. Ankara 5'inci Asliye Ceza Mahkemesinde bugün görülen duruşmaya, sanık Gökçek ve avukatı ile müdahil Çölaşan'ın avukatı katıldı. Basın mensuplarının bir süre görüntü almasına izin veren Yargıç Ekrem Özdemir, daha sonra kameraman ve foto muhabirlerini dışarı çıkarttı.
Gökçek, Çölaşan'ın kendisi hakkında sık sık yazdığını belirterek, "İlk belediye başkanlığımda, karşılaştığımızda (lütfen bana sorarak yaz) dedim. O da (hay hay) dedi. Hakkımda daha sonra da bana sormadan yazı yazdı. En son (Sahteci Melih) diye yazınca ben de (Sahteci sensin. Mahkemelerde bunun hesabını vereceksin) dedim. Bunun da tehdit olduğunu düşünmüyorum" dedi. Sanık avukatı müvekkilinin üzerine atılı suçun görevi ile ilgili olmadığını, bu nedenle de memurin muhakematı hakkında yasanın uygulanamayacağını öne sürdü. Çölaşan ile Gökçek arasındaki bir davanın 2'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde sonuçlandığını belirten avukat, Çölaşan'ın burada mahkum olduğunu ifade etti.
Çölaşan'ın avukatı ise 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde sadece müvekkilinin değil, Gökçek'in de mahkum olduğunu kaydetti. Cevap, düzeltme ve tekzip metinlerinin köşe yazarlarına değil, sorumlu yazı işlerine gönderileceğini ifade eden avukat, Gökçek'in "görelim bakalım el mi yaman, bey mi yaman" diyerek Çölaşan'ı tehdit ettiğini ileri sürdü. Müdahil avukatı, Gökçek'in Eray Koç isimli özel kalem müdürü ile Çölaşan ve eşini takip ettirdiğini, CHP'li Murat Karayalçın'ın evinden çıkarken gece yarısı video çekimi yaptırdığını ve bunu basına dağıttırdığını belirtti. Çölaşan'ın avukatı bu durumun basın kanununa aykırı olduğunu öne sürerek, Gökçek'in cezalandırılmasını istedi.
Yargıç Ekrem Özdemir, Çölaşan ve Gökçek ile ilgili olarak Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ve karara bağlanan dava dosyasının incelenmek üzere getirilmesini kararlaştırarak, duruşmayı Haziran ayına erteledi. Gökçek'in bundan sonraki duruşmalara katılmasına gerek olmadığını da kaydeden Yargıç Özdemir, tehdit suçu ile ilgili olarak Gökçek'in suç tarihine göre öngörülen ön ödeme para cezasını 10 gün içinde ödemesini de kararlaştırdı. Sözkonusu ceza miktarının 420 bin TL olduğu belirtildi.
Bu davada Gökçek'in, "sövme" fiilini düzenleyen TCK 482/2, "memurun görevi sırasında işlediği suçtan dolayı cezasının artırılmasını" düzenleyen TCK 251 ve tehdit suçunu düzenleyen TCK 191'e göre 15 günden 13 aya kadar değişen hapis cezasına çarptırılması isteniyor.
ÖNCEKİ HABER

Bugün Dünya Dans Günü!..

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa