28 Nisan 1999 21:00

NATO yine hedef şaşırdı!

NATO katliamlarına bir yenisi daha eklendi. Yetkililerin açıklaması ise aynı: Füze hedefi şaşırdı

Paylaş
NATO yine hedef şaşırdı!
Yugoslavya'ya yönelik NATO saldırısı, 36. gününe girdi. Suçsuz insanlar hedef alınarak ateşlenen her füzeden sonra ise NATO yetkililerinden hep aynı açıklama geldi: "Yanlışlıkla oldu!" NATO pilotlarının 'yanlışlıkla' ateşlemeye devam ettiği füzeler ise korkunç katliamlar getiriyor.
Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'ın güneyinde bulunan ve önceki gün ağır bir birçimde vurulan Surdulica kentinden, bombardımanının sonuçlarıyla ilgili tüyler ürpertici haberler veriliyor. Surdlica'ya giren Amerikan Associated Press (AP) ajansının muhabirinin ifadeleri, en az 17 kişinin öldüğü son katliamı ayrıntılarıyla ortaya koydu.
AP muhabiri, gördüğü manzarayı dünyaya şu şekilde duyurdu, "Bombardımandan birkaç saat sonra, enkazı temizlemeye başlayan buldozerler, şaşkınlıktan donakalmış gibi çalışmaya çalışan ilk yardım ekipleriyle, büyük beton yığınlarını kaldırmaya uğraşıyordu. Parçalanmış bedenler, tanınmayacak kadar yanmıştı. Tıbbi yardım personeli, yedi bacak bulunduğunu, ancak bunların hangi bedenlere ait olduğunun saptanamadığını açıkladı. Bir evde bodrum katındaki odada, aralarında 5'inin çocuk olduğu tahmin edilen 11 kişiden geriye yalnızca çarşaflara yapışmış, yanmış et parçaları kalmıştı."
Yugoslav yetkililer de, NATO savaş uçaklarından atılan 11 füzenin vurduğu Surdulica'da 50 evin harabeye döndüğünü, 600 evin de çeşitli derecelerde zarar gördüğünü doğruladılar. Katliamı bu kez gizlemeye çalışmayan NATO yetkilileri ise 'akıllı' füzelerden birinin hedefini şaşırdığını dile getirdi.
Kentte askeri hedef yoktu
NATO Sözcüsü James Shea, Brüksel'deki Genel Merkez'de dün verdiği brifinginde, Surdulica katliamını doğrulayarak bir hedef sapması olduğunu öne sürdü. NATO'dan önceki gün yapılan açıklamada da, "Kışlalara yönelik başarılı bir saldırı düzenlendiği, ancak hava harekâtında alınan tüm önlemlere rağmen sivillerin zarar görebileceğini" hatırlatılıyordu.
15 bin nüfuslu Surdulica kentinin sakinleri, NATO'nun hedef alındığını açıkladığı kentin sadece 500 metre dışındaki kışla binalarının, bu ayın başından beri zaten boşaltıldığını anlattılar. Tanıklardan Andrija Cvetanovic, "Karanlık gökyüzünde, yaklaşan uçakların sesini, büyük bir patlamayla duydum. Her yönden kıymıklar uçuşuyordu" dedi. Jelena Andjelkovic ise "Büyük bir patlama duyduğumda mahzendeydik. Hemen bunun ardından hatırladığım, boğucu toz duman olduğu... Oğlum şu an nerededir bilmiyorum'' diyerek bombardımanı anlattı.
Sırbistan Devlet Televizyonu RTS, Surdulica bombardımanını, "Hunhar, yıkıcı saldırı" şeklinde yorumladı. RTS televizyonunun geçen hafta bombalanan merkezinde 9 kişi hayatını kaybetmişti. Televizyon memurlarından 9 kişi de hâlâ kayıp. Onlarla birlikte, 18 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.
Yugoslavya hükümeti, 24 Mart'tan bu yana aralıksız süren NATO hava harekâtında yüzlerce sivilin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.
Paracin'e 17 füze
NATO güçlerinin, dünkü saldırıda vurdukları hedeflerden biri de Bosnalı ve Hırvatistanlı Sırp mültecilere ait bir kampın olduğu Paracin kenti oldu. Tanjug ajansı, başkent Belgrad'ın güneydoğusundaki Paracin kentinin dün sabah bombalandığını duyururken, kentin kuzey kesimine 17 füze isabet ettiğini belirtti. Yerel kaynaklar, füzelerin düştüğü bölge yakınlarında Bosnalı ve Hırvatistanlı Sırp mültecilerin barındığı bir kamp bulunduğunu belirtirken, Tanjug, NATO operasyonunda hangi hedeflerin isabet aldığını açıklamadı. Beta ajansı da, kentin Topcider ve Kosutojak banliyölerinde 02.15'te patlamalar duyulduğunu ve her iki bölgeden duman yükseldiğini kaydetti.
Bu bölgelerde meydana gelen can kaybı ve hasar konusunda bilgi verilmedi. NATO uçaklarının aynı saatlerde, Sırbistan'ın güneybatısındaki Pozega kentini de vurdukları bildirildi.Patlama seslerinin, askeri havaalanı yönünden geldiği belirtildi.
Bosna'dan kınama
Bu arada, Bosna Sırp Cumhuriyeti parlamentosu onayladığı bir bildiriyle, NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik hava operasyonunu şiddetle kınadı. Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin başkenti Banja Luka'da önceki gün olağanüstü toplanan parlamentonun onayladığı bildiride, egemen bir devletin ve halkının yok edilmesinin, haklı bir yönü olamayacağı ifade edildi.
NATO'nun 'askeri' hedefleri
NATO'nun 'münferit' olarak nitelendirdiği sivillere yönelik saldırıların listesi ise her gün kabarıyor.
 • 2 Nisan : Belgrad'da İçişleri Bakanlığı binası Cruise füzesiyle vuruldu
 • 5 Nisan : Sırbistan'ın Aleksivaç kenti bombalandı, 9 sivil öldü
 • 12 Nisan: Bir yolcu treni NATO uçakları tarafından vuruldu: En az 10 sivil öldü
 • 14 Nisan: Kosova'dan kaçmaya çalışan Arnavutların konvoyu vuruldu: 80 civarında ölü
 • 21 Nisan: Belgrad'daki TV Pink binası bombalandı
 • 23 Nisan: RTS televizyonu vuruldu: 20'ye yakın ölü
 • ÖNCEKİ HABER

  Sanal ortamda büyük intikam: Çernobil

  SONRAKİ HABER

  "Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa