25 Nisan 1999 21:00

Diyarbakır'da sağlık taşerona emanet

Diyarbakır'daki sağlık çalışmaları ile ilgili olarak bir araştırma yapan SES Diyarbakır Şubesi, devlet hastanelerinde 1090 taşeron işçinin çalıştırıldığını belirledi.

Paylaş
Diyarbakır'da sağlık taşerona emanet
Deniz Doğan
Diyarbakır'da kurulu devlet hastanelerinde, sağlık hizmetlerinin taşeron işçiye emanet edildiği bildirildi. Diyarbakır'daki sağlık çalışmaları ile ilgili olarak bir araştırma yapan SES Diyarbakır Şubesi, devlet hastanelerinde 1090 taşeron işçinin çalıştırıldığını belirledi. Bu uygulamayı adım adım özelleştirme olarak değerlendiren SES Diyarbakır Şubesi, tüm duyarlı kesimleri bu uygulamaya karşı olmaya çağırdı.
SSK Hastanesi'nde 45, Çoçuk Hastanesinde 96, Doğum Hastanesi'nde 35, Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde 730, Göğüs Hastanesi'nde 23, Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Hastanesi'nde 9 ve Devlet Hastanesi'nde 152 taşeron işçinin çalıştırıldığına dikkat çeken SES Diyarbakır Şubesi, bu işçilerin sosyal haklardan yoksun bir şekilde çalıştırıldığını açıkladı. Taşeron işçilerin haftada 60 ile 72 saat arasında 57 milyon lira asgari ücret karşılığında çalıştırıldığını belirten SES, işçilerin sigorta primlerininde ödenmediğini belirledi.
Kamu yararı gözetilmiyor
Araştırma sonuçlarını yazılı bir açıklama yaparak kamuoyuna duyuran SES Diyarbakır Şubesi, sağlık alanında; hızla özelleştirilmeye gidildiğini bellirti. 18 Nisan seçimlerinden sonra parlamentoya giren tüm partilerin programlarında özelleştirme uygulaması olduğunu ve özelleştirmelerin devam etmesi yönünde projelerin olduğuna dikkat çekilen açıklamada, sağlık alanında hızlı bir taşeronlaştırmanın yaşandığını ve bununda özelleştirme anlamına geldiği kaydedildi.
"Özelleştirmenin yolunu açmak amacıyla KİT ve kamuya ait işyerlerinin kötü ve verimsiz yönetilmesine seyirci kalan iktidarların, bu süre zarfında çıkardıkları kararnamelerle de bu teşekküllerin adım adım taşeron firmalar aracılığıyla özelleştirmesini sağlamıştır" denilen açıklamada, özelleştirmenin mantığında kamu yararının gözetilmediği belirtildi.
Şube olarak özelleştirme uygulamalarına karşı çıkacaklarını duyuran SES Diyarbakır Şubesi, duyarlı tüm kesimleri özelleştirmeye karşı olmaya çağırdı.
ÖNCEKİ HABER

'Kazanan deri işçisi olacak'

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa