25 Nisan 1999 21:00

Ankara Film Festivali ilklerle başlıyor

Bu yıl ilk defa kısa ve belgesel film yarışmaları ile uzun metrajlı Türk filmleri yarışması ve uluslararası sinema filmleri gösterileri birbirinden ayrı tarihlerde gerçekleştirilecek.

Paylaş
Ankara Film Festivali ilklerle başlıyor
Özgür Doğan
Ankara Uluslararası Film Festivali 11. yılına, bugün gösterime girecek kısa film ve belgesel film yarışmaları ve yarışma dışı ulusal belgesel film gösterileri ile giriyor. Dört kişilik profesyonel kadrosu dışında üniversite öğrencilerinin katkılarıyla düzenlenen Festival'de, ulusal düzeydeki kısa film ve belgesel film yarışmaları ve yarışma dışı ulusal belgesel film gösterileri ile ilk uzun metrajlı Türk filmleri yarışması ve uluslararası sinema filmleri gösterileri bu yıl ilk kez birbirinden ayrı tarihlerde gerçekleştirilecek. 26-30 Nisan tarihleri arasında kısa film ve belgesel film yarışmaları ve yarışma dışı filmler, 30 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında ise Ulusal Uzun Film Yarışması ve dünya sinemasından örnekler gösterilecek.
Açılış Filmi: 'Erkek Kadın Film'
Festivalin 'Sinema Dünyasının Buluşması' bölümünde, bu yıl Festival tarihinde olduğu kadar ülke çapında da bir ilke imza atılacak. Festivalin açılış filmi olan "Man Woman Film / Erkek Kadın Film"in dünya prömiyeri 30 Nisan akşamı düzenlenen Açılış Gecesi'nde yapılacak. Amerikalı yönetmen Cameron Pearson'ın, Fransız Yeni Dalgası'na Amerika'dan, Amerika kültürüne de Fransız Yeni Dalga'dan baktığı filmi, eğlenceli olduğu kadar düşündürücü. Pearson'ın ilk uzun metrajlı çalışması olan "Erkek Kadın Film", temelde dört kişilik bir ekiple, yaklaşık 30 bin dolara çekilmiş ve kadrosunda konuk oyuncu olarak Cameron Diaz'ı barındırmasıyla da dikkati çekiyor. "Fransız Sineması üzerine bir Amerikan bağımsız filminin prömiyerinin Türkiye'de yapılmasından daha egzotik ne olabilir?" diyen Pearson, Festival süresince Ankara'da bulunacak.
Festivalde ayrıca "All My Lenin/Benim Bütün Leninlerim" filminin yönetmeni Hardi Volmer de 1-7 Mayıs tarihleri arasında Ankaralı sinemaseverlerle birlikte olacak.
Yeni Sinemacılar Festival'de
Ulusal Uzun Film Yarışması başlığı altında, Reis Çelik'in "Hoşçakal Yarın", Kudret Sabancı'nın "Laleli'de Bir Azize", Serdar Akar'ın "Gemide", Tunç Başaran'ın "Kaçıklık Diplomasisi", Umur Turagay'ın "Karışık Pizza" ve Turgut Yasalar'ın "Leoparın Kuyruğu" adlı filmleri Festival kapsamında tekrar gösterilirken Nurettin Özel'in "Yaşama Hakkı", Yılmaz Arslan'ın "Yara", Jülide Övür ve Necef Uğurlu'nun "Eski Fotoğraflar", Biket İlhan'ın "Kayıkçı", Yeşim Ustaoğlu'nun Berlin Film Festivali'nde En İyi Avrupa Filmi ve Barış Ödülü'nü alan "Güneşe Yolculuk" filmleri ise ilk defa Ankaralı izleyicilerle buluşacak.
Sinema Dünyasının Buluşması bölümünde ise, Alman yönetmen Volker Schlöndorff'un "Teneke Trampet", "Tekno-İnsan" filmleri; İran Sineması'ndan Jafar Panahi'nin "Ayna", Abolfazl Jalili'nin "Toprağın Dansı", Dariush Mehrjui'nin "İncir Ağacı", Abbas Kiarostami'nin "Yakın Plan", Saied Ebrahimifar'ın "Narına Yandım" filmleri; Yunan Sineması'ndan Constantine Giannaaris'in "Kentin Kıyısından", Pericles Hoursoglou'nun "Grili Adam", Nikos Panayotopolus'un "Yalnız" filmleri izlenebilecek.
Kaçırılmayacak Filmler
Dünya Kısa: Ana ve Oğul, Rubbernecking, Nisan, Güller, Ana, Savaş Bitti, Köprüler, Geceyarısı Dansı, Yolculuk, Western, 6 Haıku 1-2, Bölgeler, Güzel Bebeğim, Küçük Balık Katili, Son Buluş, Özgürlüğün İpleri, Kırmızı Leke, Yaşayan Duvar, Espresso, Lütfen Rahatsız Etmeyin, Geceden Önce, Işık, Aziz, Tusu'nun Öyküsü, Manzarasız Oda, Gronland, Hep Beni Dinle, Mini Prelüd, Hamurcuklar, Savaş Zamanı Andares, Film Öpücüğü, Koşucular.
Dünya Uzun Metraj: Teneke Trampet, Tekno-İnsan, Toprağın Dansı, Ayna, Leyla, Kentin Kıyısından, Grili Adam, Para-Karanlığın Mitolojisi, Yalnız, Uzun Alacakaranlık, Akrobatlar, Witman Kardeşler, Düğmeciler, Dünyanın Başlangıcına Yolculuk, Tamas ve Juli, Sue, Kurt Dişi Kolye, Ana ve Oğul, L'atalante, Morocco
Bugünün programı
Fransız Kültür Merkezi
10.00-12.00 Dünyaya Kısa Bir Bakış

- Güller (İtalya)
- Leonie (Belçika)
- Ana (İtalya)
- Andre'nin Yerinde (Hollanda)
- Bisiklet (Hollanda)
- Yemin (Hollanda)
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi
10.00-12.00 Belgesel Sinemacılar Birliği

- Işık İnsanları
- Sipsi
- Kuş Köşkleri
- Sudaki Yansımalar
- Kırmızı ve Siyah
14.00-18.00 Belgesel Sinemacılar Birliği
- Ege'yi Düşünmek
- Zamanda Yürümek
- Renkleri Taşırken
Alman Kültür Merkezi
14.00-18.00 Dünyaya Kısa Bir Bakış

- Ana ve Oğul (İngiltere-ABD)
- Ölü Zaman (ABD)
- Davul Çalmak (Avusturya)
- Adamım Oktay Urkal (Almanya)
- Çiğnedin ve Tükürdün (Almanya)
- Özgürlüğün İpleri (Hindistan)
- Kırmızı Leke (Hollanda)
- Yaşayan Duvar (Singapur-Türkiye)
Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı
14.00-18.00 Yarışma Dışı Gösterim

- Korkunun Gölgesinde
- Randevu
- Nereden Nereye
- Milli Teknolojimizin Doğal Evrimi
- Bir Görüntü Yönetmenin Portresi
- Eğlenceli Bir Başlangıç
- Gölge Oyunu
- Alim Hoca
- Genç Sinema
ÖNCEKİ HABER

MHP'nin özelleştirme politikası

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa