25 Nisan 1999 21:00

'Sinop Çernobil olmayacak'

Sinop'a nükleer santral yapılmasını protesto etmek için düzenlenen mitingde, "Sinop Çernobil olmayacak" ve "Nükleer santrale hayır" sloganları atıldı.

Paylaş
'Sinop Çernobil olmayacak'
Sinop'a nükleer santral yapılmasını protesto etmek için düzenlenen mitingde, "Sinop Çernobil olmayacak", "Nükleer santrale hayır" sloganları atıldı. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve Sinop Nükleer Karşıtı Platform'un her yıl organize ettiği miting, dün 1000'i aşkın Sinoplunun katılımıyla Sinop Uğur Mumcu Meydanı'nda yapıldı.
Miting alanında bulunan Sinoplular, ellerinde "Çernobil'i unutmadık", "Nükleere hayır", "Sağlıklı yaşamak istiyoruz", "Nükleer santral istemiyoruz" yazılı dövizler taşırken; EMO İstanbul Şubesi, "Sinop Çernobil olmayacak" pankartıyla mitinge katıldı. Çernobil kazasında ölen insanlar için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan mitingde konuşan Sinop Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Özen, Sinop İnceburun yöresine yapımı planlanan nükleer santralin bölgeye felaket getireceğine dikkat çekerek, Çernobil kazasından sonra bile Sinop'ta binlerce özürlü çocuğun doğduğunu hatırlattı. Özen, böyle büyük bir faleketin Sinop'ta da yaşanmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.
'Akılcı projelere ihtiyaç var'
TMMOB Yönetim Kurulu eski Üyesi Elektrik Mühendisi Ünal Erdoğan, nükleer enerjinin tanımını yaparak, radyasyonun zararlarını anlattı. Çernobil kazasına da değinen Erdoğan, "Ülkenin sorunlarının, talanın, soygunun yoğun olarak yaşandığı günlük hayatımızda, bir yandan da nükleer santrallerin yapılmaya kalkılması, birbirleriyle bağlantılı şeylerdir.
Oysa enerji ucuz, güvenilir üretim şekilleriyle elde edilmelidir" dedi. Erdoğan, akılcı projelerle enerji kullanımında verimlilik sağlanabileceğini ifade ederek, Türkiye'nin nükleer santrallere değil, şebekelerdeki kayıpları ortadan kaldıracak akılcı enerji planlamalarına ihtiyacı olduğunu söyledi.
'İnsanca yaşamak istiyoruz'
Enerji Yapı Yol-Sen İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Bin ise, grevli, toplusözleşmeli sendika mücadelesi veren, egzoz gazlarına maruz kalan, özelleştirmeye, yağmaya, talana karşı mücadele eden kamu emekçilerinin, Bergamalıların, Akkuyuluların ve Sinopluların nükleer santrale karşı verdikleri mücadelenin yanında olduğunu belirtti. Cafer Bin, "Çünkü insanız ve insanca yaşamak istiyoruz" dedi. TMMOB adına Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Kütük ve İstanbul'dan Elektrik Mühendisi Selami Yılmaz da birer konuşma yaptı.
Emek Gençlik Grubu'nun müzik dinletisi sunduğu mitingde, hep bir ağızdan "Sinop Çernobil olmayacak", "Nükleer santrale hayır", "Atoma hayır" ve "Sinop halkı yalnız değildir" sloganları atıldı. Sinoplu kadınlar, "Bu sizin helvanız olmasın" diyerek, mitinge katılanlara helva dağıttılar.
Sinoplu balıkçılar da mitinge "nükleer santral istemediklerini" belirten pankartla katıldılar. Görüştüğümüz balıkçılar, Karadeniz'de bulunan nükleer varillerden sonra Sinop'ta birçok balık türünün yok olduğunu vurgulayarak, santralin kurulmasıyla birlikte gençiliğin yüzde 80'inin balıkçılıkla uğraştığı Sinop'ta balıkçılığın tam anlamıyla öleceğini söylediler. Balıkçılar, "Bir anlamda deniz kuruyacaktır. Bize de düşen buradan çekip gitmek olacaktır" dediler.
ÖNCEKİ HABER

1 Mayıs'ı yasaklama isteğine tepki

SONRAKİ HABER

Finlandiya, el Hol kampındaki IŞİD’lileri tartışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa