25 Nisan 1999 21:00

Telekomda birleşme rüzgârı

AT&T ile British Telecommunication (BT) şirketi, Japonya'nın telekomünikasyon devlerinden Japan Telecom firmasının yüzde 30 hissesini ortaklaşa satın alacaklar.

Paylaş
Telekomda birleşme rüzgârı
Alman ve İtalyan telekom şirketlerinin birleşmesinin ardından bu sektördeki satın almalar hızlandı. Şimdi de ABD'nin ünlü telekomünikasyon firması AT and T ile İngiltere sermayeli British Telecommunication (BT) şirketi, ortaklaşa olarak, Japonya'nın telekomünikasyon devlerinden Japan Telecom firmasının yüzde 30 hissesini satın alacaklar.
Japan Telecom firması tarafından yapılan açıklamada, AT and T ile BT'nin Japan Telecom içinde yüzde 15'er hissesinin olacağı belirtildi. Açıklamada, AT ve T ile BT'nin Japan Telecom için ortaklaşa 220 milyar Yen (1.85 milyar dolar) yatırımda bulunacağı ve her iki firmanın Japon şirketine yöneticiler atayacağı kaydedildi. Bu arada, söz konusu üç firma ortaklaşa yatırıma giderek, Japon sermayeli diğer telekomünikasyon firmalarını Japan Telecom içinde toplamayı planlıyor.
Japonya'nın üçüncü firması
Uzun mesafeli ve uluslararası konuşma alanında Japonya'nın üçüncü büyük telefon firması olan Japan Telecom, diğer Japon telekom firmalarının yerel ve uluslararası telefon konuşma ücretlerini düşürmesi üzerine güç durumda kalmış ve kendisine destek olacak bir partner arayışı içine girmişti. ABD ile İngiltere'nin en büyük telekomünikasyon firmaları konumunda bulunan AT and T ve BT, 9 ay önce küresel düzeyde data iletişimi konusunda, ortaklaşa 10 milyar dolar yatırım yapma kararı almışlardı.
Geçen 18 ayda, küresel düzeyde ortaklaşa yatırım ve çeşitli firmaları satın almak için 138 milyar doları gözden çıkaran AT and T, en son ABD'nin kablolu televizyon firması Media One Group'u satın almak için 58 milyar dolar önermişti. BT ise aralarında Singapur, Malezya, Güney Kore ve Hong Kong'un da olduğu Asya Pasifik bölgesine yatırım yapmayı tercih ediyor.
Deutsche Telecom, İngiliz şirketini de almak istiyor
İtalya'nın telekom firması Telecom İtalia ile birleşme kararı alan Deutsche Telecom, İngiltere'nin dördüncü büyük mobil telefon firması One-2-One firmasını da satın almak istiyor. Almanya'da yayınlanan Focus dergisinde yer alan habere göre, iki telefon firması arasında görüşmelerin sürdüğü ve Deutsche Telecom'un, One-2-One firmasına 31 ile 33 milyar mark arasında para ödemeyi önerdi.
Her iki telekom firması haber hakkında yorum yapmaktan kaçındılar. İngiltere'nin dördüncü büyük mobil telefon firması One-2-One'ın 1993 yılında kurulduğu ve 2 milyon müşterisinin olduğu ifade ediliyor.
ÖNCEKİ HABER

Kredi ve banka kartında patlama

SONRAKİ HABER

Sanayi üretimi ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre %3,6 azaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa