Buyrun Evliya Çelebi’nin dünyasına!

Buyrun Evliya Çelebi’nin dünyasına!

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılı nedeniyle bir sergi hazırladı. Sergide, Çelebi’nin gezdiği yerlerin özellikleri ve ziyaret tarihlerini içeren haritalar yer alıyor.Doğumunun 400. yılında ünlü seyyah Evliya Çelebi etkinliklerle anılmaya devam ediyor. Bu kapsamda bir sergi hazırla

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılı nedeniyle bir sergi hazırladı. Sergide, Çelebi’nin gezdiği yerlerin özellikleri ve ziyaret tarihlerini içeren haritalar yer alıyor.

Doğumunun 400. yılında ünlü seyyah Evliya Çelebi etkinliklerle anılmaya devam ediyor. Bu kapsamda bir sergi hazırlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı da, Evliya Çelebi’nin seyahat ettiği tüm coğrafyaları gözler önüne serecek. Bakanlık, Başbakanlık Tanıtma Fonu, MEDAM ve Avrasya Yazarlar Birliği’nin katkılarıyla hazırladığı sergiyi, Evliya Çelebi’nin gezdiği yerler, bu yerlerin özellikleri ve ziyaret tarihlerinin tek tek belirtildiği detaylı haritalardan oluşturdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yıl boyunca yurtiçi ve yurtdışında düzenleyeceği her etkinlikte “Evliya Çelebi’nin Dünyası” sloganıyla sergilenecek olan yirmi yedi parçadan oluşan bu illüstratif harita koleksiyonuyla, Çelebi’nin anlaşılmasına önemli katkılar sağlaması hedefleniyor.

Evliya Çelebi’nin seyahat ettiği tüm coğrafyayı kapsayan, biri yetişkinlere diğeri çocuklara yönelik olarak hazırlanan ve “Evliya Çelebi’nin Dünyası” adı verilen sergi yıl sonuna kadar 81 ilde gerçekleştirilecek. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net