25 Nisan 1999 21:00

Bombardıman genç yaşlı ayırmıyor

Kosova halkını Miloseviç faşizminden kurtaracaklarını ileri sürerek Yugoslavya'ya savaş açan emperyalistlerin bombaları milliyet, genç, yaşlı ayrımı yapmadan insanların kanını döküyor.

Paylaş
Bombardıman genç yaşlı ayırmıyor
Bill Clinton, Tony Blair, Wesley Clark gibi emperyalist terör kurmaylarının savaş çığlıklarının birbirinekarıştığı Balkanlar'da, masum insanlar öldürülmeye, kentler haritalardan silinmeye devam ediyor. Biraydır binlerce ton bombanın yağdığı Yugoslavya kentleri ve Kosova topraklarında ölen insanlara hersaat yenileri ekleniyor.
Kosova'nın başkenti Priştine'nin 15 km güneybatısındaki Velika Dobranya köyüne düzenlenenbombardımanda bir çocuk öldü, 4 çocuk da ağır yaralandı. Köylülerden Raman Rujiki, çocuklarınbahçede oynadıkları sırada bir uçağın geçtiğini, ardından bir patlama sesi duyduklarını ve çatıya birşey düştüğünü söyleyerek, gittiğinde 6 yaşındaki oğlu Orta'nın öldüğünü anlattı. Rujiki'nin evininçatısında 70 cm çapında bir deliğin göze çarptığı ifade edildi.
Belgrad'da ölü sayısı artıyor
Üç gün önce NATO uçakları tarafından bombalanan Belgrad'daki RTS televizyon binasının yıkıntılarıarasından ise 6 ceset daha çıkarıldı. Şimdiye kadar 15 cesedin enkaz altından çıkarıldığını belirtenRTS muhabirleri, enkaz altında hâlâ çok sayıda insan bulunduğunu söylediler. Tanjug Ajansı da, batıSırbistan'da bir televizyon istasyonunun üç kez vurulduğunu ve istasyon yakınlarında bulunan birgrup Hırvat-Sırp mülteciden birinin yaralandığını duyurdu.Belgrad'ın güneyinde bulunan ve daha önce 6 kez bombalanan Niş kentine de dünün ilk saatlerindeyine bomba yağdı. Kentin sanayi bölgesinde büyük bir yangın çıkarken kayıplar hakkında bilgialınamadı. Belgrad'ın 140 km güneybatısındaki Lucani'de yer alan Milan Bilagoyeviç kimya fabrikasıda füzelerle 4. defa vuruldu.
Priştine'de 5 çocuk öldü
NATO uçaklarının Priştine ve çevresindeki sivil hedefleri vurduğunu iddia eden Tanjug, Priştine'nin 44kilometre güneyindeki Doğanoviç köyünde, patlamamış bir bombayla oynayan 5 çocuğun öldüğünü,2'si ağır, 6 çocuğun da yaralandığını bildirdi.NATO hava operasyonu sırasında Slatioa sivil havalanına ve Priştine'nin güneybatısındaki GolesDağı'na 10 adet füze atıldığını öne süren Tanjug, füzelerin diğer hedeflerinin de Priştine'ninkuzeydoğusundaki sivil yerler olduğunu bildirdi. Novi Pazar'da Kızıl Haç ve diğer yardım kuruluşlarıtarafından kullanılan binaların da operasyon sırasında vurulduğu kaydedildi.
Arnavutluk sınırında çatışma
Bu arada Sırp kaynaklar, Arnavutluk ordusuna bağlı askerlerin ve Kosova Kurtuluş Ordusu (UCK)militanlarının, Arnavutluk sınırından Yugosvlavya'ya saldırı düzenlediklerini duyurdu. RTS televizyonu,Yugoslavya güçlerinin, Arnavutluk askerlerinin ve NATO savaş uçakları tarafından desteklendiğinibelirttiği UCK militanlarının, Rasa Kosare bölgesinde püskürtüldüğünü bildirdi.
UCK: 15 ceset bulduk
UCK, Kosova'nın kuzeyindeki Şala bölgesinde, 15 sivil Kosovalı Arnavut'un cesedinin bulunduğunuaçıkladı. BBC'nin, Kosovopress'e dayanarak geçtiği haberde, 15 kişiden 4'ünün 15 Nisan'daöldürüldüğü bildirildi. Bu haberler bağımsız kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı.
ÖNCEKİ HABER

'Başka olsun isterdim ama...'

SONRAKİ HABER

İZENERJİ işçilerine ve sendikacılara açılan davanın ilk duruşması görüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa