24 Nisan 1999 21:00

İzmir'de emekçiler sokağa çıkacak

İzmir Demokrasi Platformu, 1 Mayıs'ın alanlarda kutlanması için valiliğe başvurduklarını bir basın toplantısıyla bildirdi.

Paylaş
İzmir'de emekçiler sokağa çıkacak
İzmir Demokrasi Platformu, 1 Mayıs'ı alanlarda kutlama kararı aldı. 1 Mayıs alanı olarak Karşıyaka İnsan Hakları Parkı için Valiliğe başvuran İzmir Demokrasi Platformu, dün bir basın açıklaması yaparak gelişmeler hakkında bilgi verdi. Platform adına açıklama yapan dönem sözcüsü Mevlüt Ülgen, 1 Mayıs'ın mutlaka alanlarda kutlanacağını söyledi.
1 Mayıs'ın, DİSK, KESK ve Türk-İş'e bağlı sendika şubelerinin öncülüğünde İzmir Demokrasi Platformu tarafından organize edildidiğini ifade eden Ülgen, 1 Mayıs'la ilgili olarak tedirginlik yaratacak açıklamalar yapan kurumları kınadıklarını dile getirdi.
Ülgen, "1 Mayıs işçi ve emekçilerin bayramı olup bunun anlam ve önemine uygun olarak coşku içinde kutlanacaktır. 1 Mayıs'ın işçi bayramı olarak hâlâ yasallaşmamasını da anlamak ve demokratik değerlerle bağdaştırmak mümkün değildir. Düzenleme kurulumuz 1 Mayıs'ın resmi tatili işçi bayramı olarak ivedilikle yasallaşmasını talep etmektedir" dedi.
Türk-İş'e tepki
TÜMTİS İzmir Şube Sekreteri Recep Avcı da yaptığı açıklamada; Türk-İş'e bağlı sendikalar olarak Türk-İş'in 1 Mayıs'ı salonlarda kutlama kararını nefretle kınadıklarını belirtti. Avcı, Türk-İş'e bağlı sendikalar olarak 1 Mayıs'ı alanlarda kutlayacaklarını söyledi. İzmir Demokrasi Platformu Düzenleme Kurulu, KESK ve DİSK'e bağlı sendikalar, Belediye-İş İzmir Şubeleri, Petrol-İş Aliağa Şubesi, Tes-İş 1 No'lu Şube, Hava-İş, Demiryol-İş, TÜMTİS İzmir Şubesi, TMMOB İzmir İl Koordinasyonu, TEB İzmir Eczacı Odası, İzmir Diş Hekimleri Odası, İzmir Veteriner Hekimleri Odası, ÇHD, Halkevleri, PSAKD, İHD İzmir Şubeleri, İzmir Savaş Karşıtları Derneği, İzmir Öğrenci Velileri Derneği'nden oluşuyor.
Bursa'da başvuru yapıldı
Öte yandan, Bursa Sendikalar Birliği (BSB), 1 Mayıs'ın Fomara Meydanı'nda kutlanması için Valiliğe başvurdu. Türk-İş, KESK ve DİSK'e bağlı sendikalardan oluşan BSB, pazartesi günü bir de toplantı düzenleyerek siyasi partilere ve kitle örgütlerine çağrı yapacağını bildirdi.
Belediye-İş 'alan' dedi
Türk-İş'in, 1 Mayıs'ın salonlarda kutlanması yönünde görüş belirtmiş olmasına rağmen, Türk-İş'e bağlı duyarlı sendikalar, 1 Mayıs'ı alanlarda kutlamaya hazırlanıyor. İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'ın alanlarda kutlanması için bir araya gelen Belediye-İş İstanbul şubeleri, 1 Mayıs'ı DİSK ve KESK'le birlikte alanlarda kutlama kararı aldı.
Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Belediye-İş İstanbul 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, 1 Mayıs'la ilgili olarak çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Afiş bastırdıklarını, önümüzdeki salı günü izin için İstanbul Valiliği'ne başvuru yapacaklarını belirten Gülüm, Türk-İş ve Hak-İş'in 1 Mayıs konusundaki tutumunu 'ihanet' olarak değerlendirdi.
"Emekçilerin ağır bedeller ödeyerek alanlara taşıdığı 1 Mayıs'ı tekrar salonlara hapsetmeye çalışıyorlar. Bu, ihanetten başka bir anlam ifade etmiyor. Bunlar biraz geçmişi özlemişler, geçmişe çağrışım yapmak istiyorlar. Sistemin emrettiği bir noktaya gidiyorlar" sözleriyle Türk-İş ve Hak-İş'e tepki gösteren Gülüm, "DİSK'in ve KESK'in 1 Mayıs çalışmalarına omuz verip onlarla birlikte alanlarda olacağız" dedi. Bu yılki 1 Mayıs'ı diğer 1 Mayıslardan ayıran önemli noktaların olduğunu kaydeden Gülüm, emekçilerin işten çıkarmalar, özelleştirme ve gözaltı saldırıları ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Bunlara karşı tüm emek güçlerinin ortak haraket etmesi gerektiğini ifade eden Gülüm, bütün emekçileri 1 Mayıs alanına çağırdı.
ÖNCEKİ HABER

Maaş yerine "terör" dersi

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa