24 Nisan 1999 21:00

Tekeller NATO'nun sponsoru

Washington'da düzenlenen NATO 50. Yıl Zirvesi'nde, saldırgan ittifak, bir 'ilk'i daha hayata geçirerek, bir dizi emperyalist silah tekelinin sponsorluğunda gerçekleşti.

Paylaş
Tekeller NATO'nun sponsoru
ABD emperyalizminin dünyadaki çıkarlarını sağlamak için vurucu güç olarak kullandığı Kuzey Atlantik İttifakı NATO, 50. yıldönümünü Yugoslavya'ya atılan bomba ve füzeler eşliğinde kutladı. Washington'da dün düzenlenen 50. Yıl Zirvesi'ne, aralarında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de bulunduğu çok sayıda hükümet ve devlet başkanı katıldı. Liderler, yaptıkları konuşmalarda NATO'nun kanlı tarihine övgüler düzdüler.
NATO zirvesinde, İttifak'ın gerçek sahibi olan emperyalist-kapitalist tekelleri gizleme gereği bile duyulmadı. İttifak'ın tarihinde ilk kez, zirveye "sponsor" alındı. Sponsorlar arasında silah ve havacılık tekeli Boeing, otomobil tekelleri Chrysler, Ford ve General Motors ile Microsoft, Motorola ve Coca Cola şirketleri de yer alıyordu.
Clinton'a Öcalan teşekkürü
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise, ABD Başkanı Bill Clinton ve İngiltere Başbakanı Tony Blair ile ikili bir görüşme yaptı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Demirel, Clinton'a, "NATO'nun her ne pahasına olursa olsun itibarını korumak ve mutlaka başarıya ulaşmak zorunda olduğunu" bildirdi. Süleyman Demirel, ABD'nin "terörizmle mücadele için uluslararası işbirliğinde gösterdiği kararlı tutumunu takdirle karşıladığını" da ifade etti. Demirel, Clinton'a Yunanistan'ı da şikayet etti. ABD Başkanı Clinton da, Türkiye'nin Kosova konusunda oynadığı "kararlı" rol nedeniyle Demirel'e teşekkür etti.
NATO'nun "başladığı işi mutlaka bitireceğini" belirten Clinton, "Miloseviç gibi eli kanlı bir diktatörün Avrupa'nın ortak değerlerine karşı tehdit oluşturmasına izin verilmeyeceğini" açıkladı.
Blair Türkiye'ye gelecek
NATO Zirvesi sonrasında İngiltere Başbakanı Tony Blair ile de görüşen Demirel; Blair'den de Kosova konusundaki ABD-İngiltere yanlısı tutum nedeniyle övgü aldı. Demirel ise, MED-TV'nin lisansının iptal edilmesi nedeniyle Başbakan Blair'e teşekkür etti. Blair de, "İngiltere'nin üzerine düşen sorumlulukları her zaman yerine getireceğini ve Türkiye ile işbirliği içinde olacağını" belirtti.
Tony Blair, en kısa zamanda Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacağını da ifade etti. Yunanistan basınındaki iddiaların aksine, Demirel ile Simitis arasında ikili bir özel görüşme gerçekleşmedi.
'NATO kararlarına uyarız'
Zirve toplantısıyla ilgili bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Demirel, Kosova'ya kara birliği gönderilmesi konusunun "şimdilik" ele alınmadığını bildirdi. Demirel, CNN'e verdiği demeçte, "Kimse şu ana kadar kara birliği gönderelim diye öneride bulunmadı" dedi. Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin, Kosova işgaline birliğine katılıp katılmayacağı yolundaki soruyu "Türkiye, NATO'nun saygıdeğer bir üyesidir. NATO'nun görüşlerine inanıyoruz. NATO'ya güvenimiz var. NATO'ya üye olduğumuz 1952'den bu yana, ittifakın her kararına uyduk" şeklinde yanıtladı. Demirel, "Eğer NATO kara gücüne gerek duyulduğuna karar verirse, Türkiye buna karşı çıkmaz" dedi.
ÖNCEKİ HABER

NATO katliamları sürecek

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa