23 Nisan 1999 21:00

Adana Eğitim-Sen'de delege kıyımı

Eğitim-Sen Adana Şubesi'nde, olağanüstü genel kurul isteyen delegelerden 80'i sendika üyeliğinden çıkarıldı.

Paylaş
Adana Eğitim-Sen'de delege kıyımı
Eğitim-Sen Adana Şube yönetiminin, kamu emekçilerinin taleplerine sahip çıkmadığını belirterek, olağanüstü genel kurul talebiyle imza toplayan 125 delegeden 80'i sendika üyeliğinden çıkarıldı. Delegeleri aidat ödemediği için üyelikten çıkardığını açıklayan şube yönetiminin, bu açıklaması delegeler tarafından gerçekçi bulunmadı. Eğitim-Sen Adana Şubesi'nden olağanüstü kongre isteyen 125 delege, topladıkları imzalarla 3 Mart'ta şube yönetimine başvurmuştu.
Olağanüstü Genel Kurul isteyen delegelerin yönetime gelmesini engellemek isteyen Sendikal Birlik, Yurtsever Eğitimciler, Devrimci Sendikal Dayanışma, Devrimci Öğretmen, Devrimci Memur Hareketi, Atılım, Kızılbayrak, Devrimci Emek, Barikat ve İşçi Partisi taraftarı öğretmenlerin ittifakı ile oluşan şube yönetimi, Genel Merkez'e yazı yazarak kongrenin eski delegeler ile değil yeni delegelerin seçilmesinden sonra yapılmasını istemişti. Eğitim-Sen Genel Merkezi ise bu durumun tüzük ve seçim yönetmeliği gereği mümkün olmadığını belirtmiş, şube yönetiminin 2 ay içinde kongre yapmasını istemiş, konuyla ilgili yazıyı 01.04.1999 tarih ve 99/021/104 sayılı yazı ile şube yönetim kuruluna bildirmişti. Genel Merkez'in bu kararından sonra şube yönetimi kongre isteminde bulunan 80 delegeyi üyelikten çıkardı.
Aidatlar ödendi
Konuyla ilgili görüştüğümüz şube delegesi Halil Kara, 125 delegenin olağanüstü kongre isteminde bulunduğu için cezalandırılmak istendiğini belirtti. Aidat ödememenin kasti bir durum olmadığını, bunun bankalardaki olumsuzluklardan kaynaklandığını ifade eden Kara, "Biz aidatları ödedik, aidatların banka formları, arkadaşlarımız tarafından yönetime verildi. Eğer sorgulanması ve cezalandırılması gereken biri varsa, bu Şube Mali Sekreteri'dir. Mali Sekreter, kimin aidat ödeyip ödemediğini bilmiyor. Beş aydan beri sendikaya iki defa uğradı, ikisi de Genel Merkez yöneticilerinin gelmesiyle gerçekleşti" dedi.
Yönetimin aldığı kararın delegeler tarafından büyük tepki gördüğünü anlatan Kara, şube yönetiminin kendilerine, "Siz olağanüstü kongreden vazgeçin, biz de delegeleri üyelikten atmaktan vazgeçelim" dediğini belirterek, olağanüstü genel kurul için tanınan sürenin 3 Mayıs'ta dolacağını hatırlattı. Eğitim-Sen Genel Merkez Sekreteri Kemal Ünal ve Örgütlenme Sekreteri Adnan Gülpınar'ın da, üyelerin atılmasını doğru bulmadıklarını açıkladıklarını belirten Kara, Genel Merkez yöneticilerinin, "Eğitim-Sen tüzük ve yönetmelikleri neyi gerektiriyorsa yapılacaktır" dediklerini dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

Deri işçilerine saldırı protesto edildi

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa