10 Ağustos 2011 10:01

Suriye, Cihan Haber Ajansı’nın da mı içişleri?

Önceki gün bütün televizyonlara ve gazetelerde bir görüntü paylaşıldı. Polis kendisini çeken bir eylemciyi vuruyor. Video önce Youtube, sonra El Jezire, El Arabiya ve Türkiye’de de Cihan Haber Ajansı ve benzeri kaynaklarda yerini buldu. Videoyla kaydedilen olayın Suriye’de yaşandığı ileri bile sürülmeden direk do

Suriye, Cihan Haber Ajansı’nın da mı içişleri?

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Önceki gün bütün televizyonlara ve gazetelerde bir görüntü paylaşıldı. Polis kendisini çeken bir eylemciyi vuruyor. Video önce Youtube, sonra El Jezire, El Arabiya ve Türkiye’de de Cihan Haber Ajansı ve benzeri kaynaklarda yerini buldu. Videoyla kaydedilen olayın Suriye’de yaşandığı ileri bile sürülmeden direk doğrulandı. Haberin veriliş şekli şöyle: “Suriye kan gölü. Suriye’nin Türkiye sınırındaki İdlib şehrinde polis, göstericilere müdahale ederken çekim yapan birini vurdu.” Oysaki olay Ürdün’de gerçekleşti ve kendini vuran polisi böyle görüntüledi. Başbakan’ın “Suriye bizim iç meselemizdir” açıklamasının Cihan Haber Ajansındaki etkisi bu şekilde olduğu görülüyor.

AMAÇLAR İÇİN HERŞEY MÜBAH MI?

Olayın aslı ise Ürdün’ün başkenti Amman’da polisin göstericiler üzerine ateş açmasıyla gerçekleşiyor. Elinde kamerayla çekim yapan göstericilerden biri kendisine ateş eden polisi görüntüledi. Bir çok haber sitesi olayın Suriye’de olduğunu söyledi. Aynı video ve iki farklı ülke! Bunu açıklamak nasıl mümkün? Peki ya bu haberlerden sonra özür gelecek mi? Onca yalan haberde olduğu gibi bu haberde de gelmeyecek. Tüm bu olanlara bakarak, “yoksa amaçlar için her şey mübah mı?” sorusu akıllara geliyor.

ALİ HABİB TARSUSLU DEĞİL TARTUSLU

İkinci haber nasıl yayıldığı ve kimlerce yayıldığı belli olmayan ama kulağa sıra dışı geldiği için genişletilen Eski Savunma Bakanı Korgeneral Ali Habip’in öldürülmesi olayı. Oysaki ertesi gün Ali Habib Suriye’de televizyonlara çıkıyor ve vatana, halka, liderine bağlılığını açıklıyor. Ama Türkiye’deki okuyucuların kafasında Suriye ordusunun görevden alınan komutanı ordu içi bir hesaplaşmanın ürünü olarak öldürülmüş gibi görünüyor. Böylelikle Esad da en yakınlarını öldürebilecek kadar acımasız tek başına hareket eden, kurumlarının ve çevresini dikkate almayan bir diktatör olarak görülüyor. Üstelik Suriye’nin Roma döneminden kalma tarihi yapılarıyla, Hristiyanların yoğun yaşadığı Tartus kentinde değil de Tarsus kentinde yaşadığını yazıyor. Kim bilir belki de yazım hatası değildir. Belki de Tarsus’ta yoğun olarak yaşayan Arap Alevileriyle bir ilişki kurmak istenmiştir. Eski Savunma Bakanı Habib bazı medya kanallarının ülkesine dönük kışkırtma ve dezenformasyon kampanyaları yürüttüğünü dile getirdi. Bunlardan biri de şüphesiz Türkiye’de yayın yapan Cihan Haber Ajansı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

RTÜK’ten ‘Winnie The Pooh’a ceza

SONRAKİ HABER

Kısacık’a müjde: ÇED süreci durduruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa