23 Nisan 1999 21:00

İlk fatura işçilere çıktı

Deutsche Telekom ile Telecom Italia, telekomünikasyon alanında dev bir dünya şirketi oluşturacak birleşme kararını resmen açıkladılar.

Paylaş
İlk fatura işçilere çıktı
Deutsche Telekom ile Telecom Italia, telekomünikasyon alanında dev bir dünya şirketi oluşturacak birleşme kararını resmen açıkladılar. Telekomların birleşmesinde maliyetlerin düşürülmesi kapsamında, ilk faturayı çalışanlar ödeyecek. İki şirket birleşme öncesinde belli sayıda işçi çıkarmayı planlıyor.
Alman şirketinin başkanı Ron Sommer ile İtalyan şirketinin başkanı Franco Bernabe, düzenledikleri ortak basın toplantısında uzun zamandır beklenen birleşme kararını resmen açıklayarak, "Birleşmeyle dünya çapında ABD şirketleriyle rekabet edebilecek bir Avrupa gücü oluşturacaklarını" bildirdiler. Birleşmenin ilk faturası ise şirket çalışanlarına çıktı. Yeni şirketin, maliyetleri düşürmek amacıyla işçi çıkaracağı bildirildi.
Dünyanın parasal açıdan en büyük şirket birleşmesi olan 81.4 milyar dolarlık birleşmeyle doğacak olan ve adı henüz belirlenmeyen şirketin, piyasa değeri ve abone sayısı bakımından dünyanın en büyük, gelir ve hasılat rakamları açısından ise Japon NTT'nin ardından ikinci büyük telekomünikasyon şirketi olacağı bildiriliyor. Yeni şirketin 72 milyon milyon telefon, 33 milyon cep telefonu aboneliğiyle Avrupa nüfusunun dörtte birine hizmet vereceği belirtiliyor.
Anlaşma uyarınca Deutsche Telekom'un yüzde 56'sına, Telecom İtalia'nın yüzde 44'üne sahip olacağı yeni şirketin yönetiminin "eşitler arası birleşme" ilkesine göre biçimleneceği bildiriliyor. Buna göre, Alman ve İtalyan şirketlerinin şu anki yöneticileri yeni şirkette eşit temsil edilirken, başkanlık görevi Bernabe ile Sommer arasında birer yıl süreyle dönüşümlü olarak yerine getirilecek.
Ulusal işaretler kaldırılacak
20 kişilik yönetim kurulunda Alman ve İtalyanların eşit temsil edileceğini belirten Bernabe, "Yeni şirket ne İtalyan, ne Alman olacak. Yeni bir kültür yaratacağız" dedi. Yeni şirketin henüz belirlenmeyen adında da, Alman ya da İtalyan ibareleri bulunmayacak.
Geçen yıldan bu yana hızlanan tüm şirket birleşmelerinde olduğu gibi, Alman ve İtalyan telekomlarının birleşmesinde de, maliyetlerin düşürülmesi kapsamında, ilk faturayı çalışanlar ödeyecek. İki şirket daha birleşme öncesinde belli sayıda işçi çıkarmayı planlarken, birleşme ardından bazı çalışanların işini kaybedeceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Birleşmenin en önemli hedeflerinden birinin maliyetleri önemli ölçüde azaltmak olduğunu kaydeden Bernabe, "Bazı rasyonalizasyon düzenlemelerinin yapılacağını" belirtirken, bunun iş olanakları açısından olumlu etkisi olacağını umduğunu söyledi.
İki şirketin 30 Haziran'da yapılacak hissedarlar toplantılarında onaylandıktan sonra 1999 sonuna dek tamamlanması beklenen anlaşma, İtalyan telekomünikasyon şirketi Olivetti'yi devre dışı bıraktı. Olivetti'nin Telecom İtalia için verdiği 65 milyar dolarlık teklif ise, Deutsche Telekom'un teklifinin gerisinde kaldı.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Seçimler bitti, zamlar başladı

SONRAKİ HABER

Arazi ve lojman satışı sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa