22 Nisan 1999 21:00

Dünya çocuklarının geleceği tehlikede

Dünya Nüfus Enstitüsü Nüfus-Çevre Sorunları Türkiye Manevi Sponsoru Gül Göktepe, çocukların eğitimine önem verilmediği takdirde, dünya barışının ve güvenliğinin tehlikede olacağını söyledi.

Paylaş
Dünya çocuklarının geleceği tehlikede
Dünya Nüfus Enstitüsü Nüfus-Çevre Sorunları Türkiye Manevi Sponsoru Gül Göktepe, çocukların eğitimine önem verilmediği takdirde, dünya barışının ve güvenliğinin tehlikede olacağını söyledi. Gül Göktepe, UNICEF tarafından yayınlanan "Dünya Çocuklarının Durumu 1999" adlı son raporda dünyadaki tüm çocukların eğitimi için yılda 7 milyar dolar harcanması gerektiğinin açıklandığını belirterek, "Bu harcama Amerikalıların bir yılda sadece kozmetik ürünlerine veya Avrupalıların dondurmaya sarf ettikleri paradan daha azdır" dedi.
Raporda, dünya nüfusunun yaklaşık 6'da 1'inin eğitim yetersizliğinden dolayı 21. yüzyıla tamamen yoksulluk içinde gireceğinin de ifade edildiğini kaydeden Göktepe, "Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan yaklaşık 130 milyon çocuğun (tüm dünyada ilköğretim çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 40'ı) hiç okula gitmedikleri veya basit ilkeğitim almadan okullarını terk ettikleri tahmin ediliyor. Bu rakama 73 milyon kız çocuğu da dahil" diye konuştu.
Göktepe, gelişmiş ülkelerin çoğunda nüfusun yüzde 15 veya 20'sinin geleceklerini güvenceye alabilmek için herhangi bir bilgisayarı kullanamadığı, gelişmiş bir becerisi olmadığı ve bir iş müracaat formunu bile doğru dürüst anlayacak düzeyde olmadığını belirtti. Gül Göktepe, her yıl yaklaşık 130 milyon bebeğin dünya nüfusuna eklendiğine dikkati çekerek, 2000 yılına girerken milyonlarca çocuk için eğitimin "ölüm kalım savaşı" anlamı taşıdığını söyledi. Çocukların eğitimine gereken hayati önem verilmediği takdirde, demokrasi ve sosyal gelişmenin sağlanamayacağını da vurgulayan Göktepe, "Dolayısıyla bunun uzantısında dünya barışı ve güvenliği tehlikede olacaktır" dedi.
ÖNCEKİ HABER

'22 Nisan'ı kutlayamıyoruz'

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa