22 Nisan 1999 21:00

Meclis'te türban belirsizliği

FP listelerinden seçilen türbanlı milletvekillerine karşı Meclis'te nasıl tavır alınacağı belirsizliğini koruyor.

Paylaş
Meclis'te türban belirsizliği
FP listelerinden seçilen türbanlı milletvekillerine karşı Meclis'te nasıl tavır alınacağı belirsizliğini koruyor. MHP'li türbanlı Milletvekili Nesrin Ünal'ın türbanını çıkarması beklenirken, FP'nin türbanlı Milletvekili Merve Kavakçı İçtüzük'te türban yasağı olmadığını belirterek türbanı çıkarmayacağını açıkladı.
Bu konudaki uygulama ise TBMM'nin ilk toplantısını yönetecek olan en yaşlı Milletvekili Ali Rıza Septioğlu'na bağlı olacak. TBMM bürokratları türbanla Genel Kurul Salonu'na girilmesini engelleyemeyeceklerini, bu konuda kararı siyasilerin vereceğini belirtiyor. Meclis'te bu dönem milletvekillerinin genel kurulda türbanla çalışmaları konusundaki tavır ise ilk toplantıda belirlenecek.
Yasak iması
Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Septioğlu, "Türbanla yemin edilmesine izin verecek misiniz?" sorusuna karşılık net bir yanıt vermekten kaçınırken, bu konuyu değerlendireceğini belirtti. Septioğlu, "Kanun nizam neyse onu uygularız. TBMM de yasaların, kamu nizamının üzerinde olamaz. Hiç kimse kendini kanunların üzerinde tutamaz" dedi. Septioğlu, İçtüzük'te başörtüsü yasağı bulunmadığı, sadece kadınlar için tayyör giyilmesinin düzenlendiğinin anımsatılması üzerine, İçtüzük'ü tek başına dikkate almamak gerektiğini ifade ederek, "Sistem bir bütündür. Kimse bunun dışına çıkamaz. Çıkılması halinde sistem zedelenir" diye konuştu.
Yemini önleme uyarısı
Bu arada, TBMM Başkanlığı türban konusunda Anayasa profesörlerinden görüş aldı. Danışmanlar, Septioğlu'na bu konuda çıkış bulunabilmesi için "Türbanla kürsüye çıkılırsa bu şekilde yemin edilemeyeceğini söyleyin. Kürsüden inmeyip yemine devam ederse mikrofonu kesin. Anayasa'ya göre yeminin geçerli olabilmesi için yüksek sesle edilmesi gerekiyor. Bu durumda yemin etse bile milletvekilliği geçerli olmaz. Böylece türbanla genel kurul çalışmalarına katılmaları da önlenmiş olur" şeklinde öneri götürecekler.
Ecevit: 'Türbana çözüm FP'den'
Ecevit, Başbakanlık'taki makamına girişinde gazetecilerin gündemdeki konularla ilgili sorularını yanıtladı. Ecevit, türbanlı iki kadın milletvekilinin Meclis'e girişleriyle birlikte başlayacak olan tartışmaların FP'nin bulacağı çözümle sona ereceğini bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

Karayalçın umut arıyor

SONRAKİ HABER

Midilli mültecileri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa