22 Nisan 1999 21:00

Mersin'de oy sayımında şaibe

Oy sayım işlemlerinin açık ve kesintisiz yapılmasının yasa gereği olduğunu vurgulayan HADEP Genel Başkan Vekili Özçelik, Mersin'de bu hükme uyulmadığını bildirdi.

Paylaş
Mersin'de oy sayımında şaibe
HADEP Genel Başkan Vekili Osman Özçelik, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı oy döküm ve sayım işlemlerinde yasadışı uygulamalar yapıldığını belirterek, sayımlara ara verilmeden açık farkla birinci sırada olan partilerinin ara verildikten sonra üçüncü sıraya düştüğüne dikkat çekti.
HADEP İl Örgütü'nde basın toplantısı düzenleyen Özçelik, yasaların seçimlerin "gizli" ve "serbest" yapılmasını öngördüğüne dikkat çekerek, oy döküm ve sayım işlemlerinin de açık ve kesintisiz yapılmasının yasa gereği olduğunu vurguladı. Seçimlerde adaletin esas olduğunu ve kamu görevlilerinden de adil olmalarının beklendiğini söyleyen Özçelik, "Adaylar ve siyasi partilerin eşit koşullarda yarışmasının ve güvenliklerinin sağlanması görevi de devlete aittir. 18 Nisan seçimleri, tam tersi bir ortamda gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de ülkenin bölünmez bütünlüğü ve yönetimde istikrar öne sürülerek yapay tehlikeler yaratılmakta ve vatandaş tek tip düşünce etrafında toplanmaya zorlanmaktadır" dedi. Özçelik, muhalif seslerin susturulmasının ve temsilinin engellenmesinin yasadışı açık baskı ve sindirme politikalarıyla devam ettiğini ifade ederek, oy döküm ve sayım işlemlerinde yasadışı uygulamaların yapıldığı illerden birini de İçel olduğunu kaydetti.
İlçe Seçim Kurulu'nda birleştirme tutanaklarının çalışmaların sürdürüldüğü salı günü saat 9.00 sıralarında hiçbir gerekçe gösterilmeden ve partililerin sayıma ara verilemeyeceği uyarısına rağmen tüm seçim kurulu üyeleri ve parti temsilcilerinin dışarı çıkarıldığını belirten Özçelik, oy sayım işlemlerine yedi saat süreyle ara verildiğini söyledi. Özçelik, aralıksız yapılması gereken çalışma kesintiye uğradıktan sonra açık farkla önde giden HADEP'in üçüncü sıraya düştüğünü vurgulayarak, HADEP olarak oy pusulaları, sandık tutanakları ve birleştirme çizelgelerinin yeniden düzenlendiği kuşkusunu taşıdıklarını dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

Gazete bürosu kurşunlandı

SONRAKİ HABER

Garo Paylan işsizlik ve zamları Bakan Albayrak'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa