10 Ağustos 2011 09:57

Kamu-Sen’den KESK’e ‘toplusözleşme’ ziyareti

KAMU-SEN Genel Başkanı İsmail Koncuk, toplusözleşme sürecine ilişkin KESK Genel Başkanı Lami Özgen’i ziyaret etti. Koncuk, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası’nda yapılacak değişiklik konusunda sendikaların ortak bir çalışmayla hükümetin karşısına çıkması için çağrı yaptı. Özgen de, g

Kamu-Sen’den KESK’e ‘toplusözleşme’ ziyareti

Paylaş

İsmail Koncuk başkanlığındaki Kamu-Sen heyeti, bugün KESK Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyaret öncesi açıklamalar yapan Koncuk, 4688 Sayılı Yasa’da değişiklik için geçtiğimiz Pazartesi günü başlatılan çalışmanın kendilerini memnun etmediğini söyledi. Kamu-Sen, KESK ve Memur-Sen’in yasa değişikliği için bir araya gelip ortak bir taslak oluşturması önerisi yapan Koncuk, “Toplantılarda konfederasyonlar farklı görüşler beyan ediyor. 3 konfederasyon ayrı tutum alırsa hükümet kafasına göre bir taslak oluşturup, yasalaştırır. Bütün ipleri hükümete vermiş oluruz. Görüşleri birleştirirsek hükümete karşı elimizi güçlendirmiş oluruz” dedi. 4688’in değişmesini ancak 10 yıl sonra sağladıklarını kaydeden Koncuk, “Sendikal menfaat ve egoları aşacak bir tutum almalıyız. Bir 10 yıl daha beklemeyelim” diye konuştu.

‘GREV OLMAZSA OLMAZ’

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise, “Yasa olsun da, nasıl olursa olsun” anlayışının sonuçlarının toplugörüşme sürecinde görüldüğünü belirterek, “Toplusözleşmeyi tek başına ön plana çıkarmak eksik olur. Grevli toplusözleşmeli sendika olmazsa olmazımızdır. ‘Şimdilik böyle olsun’ demek, 10 yıl önceki sürece geri dönmektir” dedi. Grevle toplusözleşmenin birbirinin ayrılamayacağını ifade eden Özgen, “Hükümet grevden korkabilir. Ama hak alma mücadelesinde grev çalışanların aracıdır. Biz sendikalar, topu hükümete atamayız. Grev konusunda ısrarcı olmalıyız. Grev olmaması yasanın yüzde 50 eksik olması demektir. Bir 10 yıl daha kaybetmek zorunda kalırız” diye konuştu.
Toplusözleşmenin sadece konfederasyonlar düzeyinde ele alınmasını da eleştiren Özgen, zaten hali hazırda bazı işkollarında toplusözleşme imzalandığına dikkat çekti. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun toplusözleşme sürecinin tek belirleyeni olmasına da karşı çıktıklarını kaydeden Özgen, “Konfederasyonlar taleplerini masaya getirdiğinde ihtiyaç duyulursa, taraflar bu kurulun kimlerde oluşacağını belirler. Kimlerden oluşacağını şimdiden tartışmak yanlış olur” değerlendirmesi yaptı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

BOTAŞ istedi, TÜİK gizledi

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa