22 Nisan 1999 21:00

DÜNYA EKONOMİSİNDEN

Paylaş
DÜNYA EKONOMİSİNDEN
JAPONYA - Japon ekonomisi belirsiz
IMF'nin Japon ekonomisinin geleceğini "belirsiz"gördüğü bildirildi. Japonya hakkında kaygılı olduklarını belirten IMF Başkanı Michael Camdessus, "Biz de, Japon ekonomisinin ne yöne gideceği hakkında hüküm vermenin çok güç olduğunu düşünenler arasındayız" dedi. Japon ekonomisinde, "şu an için" iyiye gidiş işaretleri görüldüğünü belirten Camdessus, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin düze çıkmasının yaklaşık iki yıl önce patlak veren Asya krizinin aşılmasına da yardım edeceğini ifade etti.
HOLLANDA - Akzo-Nobel işçi atacak
Hollanda'nın çokuluslu petrokimya ürünleri üreten şirketi Akzo-Nobel, Avrupa düzeyindeki fabrikalarından toplam 1250 işçi çıkaracak. Akzo Nobel'in Arnhem kentindeki merkezinden dün sabah yapılan açıklamada, işçilerin büyük ölçüde sanayi ipliği üreten Acordis firmasına bağlı birimlerden çıkarılacağı bildirildi. Bu birimlerin, piyasada daha ucuza satış yapan Asya ülkelerinin fiyat baskısı altında bulunduğu iddia edildi ve birimlerin daha verimli hale getirilebilmesi için reorganizasyon çalışmalarının zorunlu olduğu savunuldu.
KAZAKİSTAN - Kazak-Kırgız borsası birleşiyor
Kazakistan ve Kırgızistan borsalarının entegrasyonunu öngören anlaşma, iki ülkenin Menkul Kıymetler Milli Komisyonları arasında imzalandı. Kazak Menkul Kıymetler Milli Komisyonu Başkanı Azamat Joldasbekov, yaptığı açıklamada, anlaşma uyarınca ortak çalışma grubu kurulacağını söylerken, anlaşmanın amacının ortak ticari hesaplaşma sistemini oluşturma ve iki ülkenin aracı kurumları, brokerleri ve yatırımcılarını aynı borsada değerlendirmek olduğunu belirtti.
İTALYA - Telekom devi doğuyor
İtalya ve Almanya Telekom şirketleri, birleşme konusunda anlaştılar. Anlaşmaya göre, şirketlerin her birinin 81.4 milyar dolarlık hissesi olacak. Anlaşmada İtalya şirketi hissedarları, İtalya ve Almanya hükümetleri ile ABD ve Avrupa antitröst kuruluşlarınca onaylanması gerekiyor. İtalya şirketi, Almanya hükümetinin yeni kurulacak ortak yatırıma karışmayacağı garantisini vermesi üzerine, daha önce ortaya koyduğu çekincelerin ortadan kalkmış olduğu kaydedildi.
ÖNCEKİ HABER

Muz savaşını ABD kazandı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa