22 Nisan 1999 21:00

Bombardıman tam gaz

Kara harekâtı planları yapan NATO'nun, sivilleri de hedef alan bombardımanı yoğunlaşıyor. Belgrad'ın merkezine düşen bombalar 10 kişiyi öldürürken, Yugoslav yönetimi, bugüne kadar 500 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Paylaş
Bombardıman tam gaz
NATO komutanlarının, Yugoslavya'daki hedef sayısının iki katına çıkarıldığını ve akıllı bombalar yerine kentlerin üzerine rastgele bırakılan 'aptal' bombaları kullanmaya başladıklarını açıklamasından sonra, Belgrad ve çevresinde korku dolu bir 48 saat daha yaşandı.
Kentte önceki gece hava alarmının verilmesinden sonra başlayan ilk hava akınında 20'yi aşkın büyük patlama meydana geldi. Yugoslav Tanjug Ajansı, Belgrad'ın kuzeybatısında bulunan Batajnica askeri havaalanının vurulduğunu bildirdi. Ajans, Batajnica'daki görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberde, patlamaların daha öncekilere göre çok daha güçlü olduğunu belirtti. Dünün ilk saatlerinde de devam eden bombardımanda Belgrad çevresi ve Pançevo Köprüsü hedef alındı. Tanjug Ajansı, önceki günkü saldırılarda da Djakoviça kenti yakınlarında Bosna Hersek ve Hırvatistan'dan gelen Sırp mültecilerin yaşadığı Majino Naselje mülteci kampının bombalandığını ve 10 kişinin öldüğünü duyurmuştu. Aynı saatlerde Belgrad'a düzelenen saldırıda Miloseviç'in liderliğini yaptığı 'Sırbistan Sosyalist Partisi'nin merkezinin de bulunduğu 27 katlı bir bina füzeyle vurulmuş, parti merkeziyle birlikte birçok işyeri ve iki yayın kuruluşunun merkezi havaya uçmuştu. Lenin Bulvarı üstünde yer alan binanın önünde toplanan Belgrad sakinlerinden Dragi Delivasic, "İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa'da Hitler faşizmine en büyük direnişi gösteren bizdik. Vurulan bir Amerikan uçağındaki 12 askeri kurtarmaya çalışırken aldığım 3 kurşunun yarası hâlâ sırtımda duruyor. Amerikalılardan aldığımız teşekkür demek ki böyle oluyormuş" şeklinde konuştu.
Sırp televizyonu, NATO harekâtı sırasında vurulan yerlerden Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in ikametgâhının görüntülerini yayınladı. Belgrad'daki evin harabe haline geldiği görüldü.
'500 kişi öldü'
Öte yandan, Yugoslavya Dışişleri Bakanlığı tarafından basına dağıtılan bir raporda, harekâtın başlamasından bu yana toplam 500 kişinin öldüğü ve 4 bin civarında kişinin yaralandığı iddia edildi. Raporda, NATO operasyonlarının 500 bin kişinin işsiz kalmasına yol açtığı belirtilirken, 11 köprünün imha edildiği, 14'ünün zarar gördüğü, 6 otoyolun, 7 havaalanının, 16 hastanenin ve 190'dan fazla okulun isabet aldığı belirtildi.
ÖNCEKİ HABER

ABD'ye öfke büyüyor

SONRAKİ HABER

Havalimanı çalışanına hakaret eden kadına dava

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa