22 Nisan 1999 21:00

ABD'ye öfke büyüyor

Yugoslavya'ya bomba yağdıran NATO uçaklarının bulunduğu İtalya'da emperyalist saldırganlığa karşı tepkiler giderek çoğalıyor.

Paylaş
ABD'ye öfke büyüyor
Yugoslavya'ya bomba yağdıran NATO uçaklarının bulunduğu İtalya'da emperyalist saldırganlığa karşı tepkiler giderek çoğalıyor. NATO ve ABD karşıtı gösterilerin artması üzerine, polis alarma geçti. Firenze, Perugia, Ascoli ve Roma'da bir haftadır ABD işletmelerine karşı düzenlenen saldırılarda, polisin 10 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.
Planet Hollywood ve Mc Donald's restoranlarına yönelik saldırılarda önemli hasarlar meydana geldiği bildirildi. Kent merkezlerindeki işyerlerine molotoflu saldırıların sonuncusu, dün, "Blockbuster" video marketin Roma'daki üç ayrı satış noktasına karşı düzenlendi.
NATO karşıtları, işyerlerine "İtalya, NATO'dan dışarı" mesajları bırakıyorlar. ABD ve İngiliz işyerlerine yönelik sürekli bomba ihbarları alan polisin, güvenlik önlemlerini artıracağı bildirildi.
Maskeli parlamenterler
ABD ve NATO karşıtı protestolara, önceki günkü meclis görüşmeleri sırasında Yeşiller Partisi'nden bir grup milletvekili de katıldı. Yüzlerine gaz maskesi takan, NATO karşıtı sloganlar atarak pankart açan Yeşil parlamenterlerin eylemi, meclis güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle engellendi.
Bulgaristan halkı
Yine önceki gün Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen protesto eylemine katılan binlerce kişi ise, "NATO Balkanlar'dan dışarı", "Hava koridoruna hayır" ve "Bulgaristan savaşa bulaşmasın" gibi sloganlar attılar. Aydınlar, müzisyenler ve aktörler tarafından örgütlenen eylemin bir benzeri de, Varna Limanı'nda yapıldı. Bulgaristan'da yapılan kamuoyu yoklamaları, halkın ezici bir çoğunluğunun, NATO'ya destek verilmesine karşı olduğunu gösteriyor.
İspanyalı aydınlardan dava
Bir grup İspanyalı aydın, NATO Genel Sekreteri Javier Solana, İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ve Yugoslav lideri Slobodan Miloseviç aleyhine dava açmaya hazırlanıyor. El Mundo gazetesine göre, aydınlar, Yugoslavya operasyonunda bombardımana katılan pilotlar ve Savunma Bakanı Eduardo Serra'yı da mahkemeye vermek istiyorlar. Gazete, Aznar ve Serra aleyhinde "anayasayı ihlal''den, Solana ve Miloseviç hakkında da "savaş suçu işlemek"ten dava açılacağını kaydetti.
Aydınlardan NATO'ya uyarı
Yugoslavya'da, gazeteci, ekonomist ve profesörlerden oluşan 27 kişilik bir grup aydın, yaptıkları ortak açıklamada, Miloseviç rejimine karşı olduklarını vurgulayarak, "NATO operasyonları ve Belgrad hükümeti tarafından ilan edilen savaş durumu, Sırbistan'da demokratik güçlerin zayıflamasına neden olmakta ve Karadağ hükümetini tehdit etmektedir" dedi. Aydınlar ayrıca, NATO operasyonlarının, BM Şartına, Helsinki sözleşmesine ve NATO'nun statüsüne aykırı olduğunu iddia ederek, görüşmelerin gerçekleştirilebilmesi için taraflara, şiddeti ve askeri operasyonu durdurma çağrısında bulundular. NATO'ya uyarı niteliğinde olan açıklamada, "NATO operasyonları Miloseviç rejimini güçlendirmektedir. İnsanlar, yabancı bir saldırı karşısında, yurtseverlik duyguları içinde aynı bayrak altında birleşmektedir" denildi.
ÖNCEKİ HABER

Balkan ülkeleri işgale kapı açtı

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa