21 Nisan 1999 21:00

Dünya Günü kutlanıyor

Her yıl 22 Nisan'da kutlanan "Dünya Günü" dolayısıyla merkezi ABD'de bulunan DünyaAnayasa ve Parlamento Örgütü'nün rapor yayınlayarak, "dünyanın başını ağrıtan sorunlaraçözüm bulunması için BM dışında yeni yapılanmaya gidilmesini, dünya hükümeti ve dünyaanayasası oluşturulmasını" önerdiği bildirildi.

Paylaş
Dünya Günü kutlanıyor
Her yıl 22 Nisan'da kutlanan "Dünya Günü" dolayısıyla merkezi ABD'de bulunan DünyaAnayasa ve Parlamento Örgütü'nün rapor yayınlayarak, "dünyanın başını ağrıtan sorunlaraçözüm bulunması için BM dışında yeni yapılanmaya gidilmesini, dünya hükümeti ve dünyaanayasası oluşturulmasını" önerdiği bildirildi.
BM tarafından tanınan Türk örgütü Arkadaş Çevre Grubu'ndan alınan bilgiye göre, 22 NisanDünya Günü ile ilgili açıklama yapan uluslararası çevre kuruluşları da, yeryüzünün başınıağrıtan55 temel sorun belirledi. Bu sorunların başlıcaları küresel ısınma, nükleer tehlike ve düşükyoğunluklu etnik ve dinsel çatışmalar.Arkadaş Çevre Grubu Sözcüsü Yaşar Öztürk, Dünya Günü ile ilgili yaptığı açıklamada,DünyaAnayasa ve Parlamento Örgütü'nün raporuna dikkati çekerek, dünyada kuzey ve güneyülkeleriarasındaki gelişmişlik farkının büyüdüğünü, dünyanın başını ağrıtan sorunların daha çokgelişmişülkelerden kaynaklandığını belirtti.
IMF, Dünya Bankası gibi finans kuruluşlarının, 50 yılıaşkınsürede gelişmişlik farkını gideremediğini kaydeden Öztürk, BM dışında dünya parlamentosukurulmasının dillendirilmeye başlanmasının bile önemli bir gelişme olduğunu söyledi.Öztürk şöyle devam etti: "Dünya giderek renklerini yitirmeye başladı. Dünya, insanlığınortaya çıkması ve bugüne gelebilmesi için sunduğu olanaktan dolayı çok pişman. Ekolojik,ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda dünya renklerini bir bir yitiriyor. Dünyanın başını ağrıtan55temel sorunun başlıcaları, küresel ısınmanın artarak önümüzdeki yıllarda karşılaşacağımızfelaketleri haber vermesi, biyolojik çeşitliliğin tükenişi, nükleer silahlar, nükler gücün karşıkoyulamayan yayılışı, belli odakların denetimi dışına çıkarak mafyanın bu alana el atması.
Ayrıca,yerküre, 21. yüzyıla etnik ve dinsel çatışmaların kuşatması altında giriyor."Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) Türkiye'de Kıyı Yönetimi ve Turizm Projesi Müdürü Dr.Tuncay Kuleli de, yaptığı açıklamada, dünya nüfusunun üçte ikisinin kıyı alanlarındayaşadığınadikkati çekti. Kıyı alanlarının sınırlarının değiştirilmesinin mümkün olmadığını, üzerindekiyoğunluğun ise her gün arttığını kaydeden Kuleli, kıyı ekosistemlerinin taşıma kapasitelerininbelirlenmesi ve bu limitlerin üzerine çıkılmaması gerektiğini belirtti.
İlk kez 1970'te kutlandı
22 Nisan'ın Dünya Günü olarak kutlanması, ilk kez ABD Visconsin senatörü GaylardNelson'un öncülüğünde dünyanın başını ağrıtan sorunların dile getirilmesi için önerildi. 22Nisan'ın tüm ülkelerde Dünya Günü olarak kutlanmasına ise 1990 yılında başlandı.Türkiye'de Dünya Günü koordinatörlüğünü, 1990'dan, ölümüne kadar çevrebilimci Prof.Kriton Curi yürüttü. Çevreciler, bu yıl 22 Nisan'da, Curi'yi anma etkinliği de düzenleyecek.Dünya Günü'nde, her yıl değişik bir konunun öne çıkarılarak, kamuoyunun dikkatininçekilmesi hedefleniyor. Bu yıl Dünya Anayasa veParlamento Örgütü'nün önerisi ise Dünya Parlamentosu ve Dünya Anayasası başlıklarıaltında sunuldu.
ÖNCEKİ HABER

Lisede cinnete 25 kurban

SONRAKİ HABER

İstanbul güne yağmurla başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa