21 Nisan 1999 21:00

Deri işçileri greve hazırlanıyor

Deri İşverenleri Sendikası ile Tuzla Deri-İş Şubesi arasında 2000 işçiyi kapsayantoplusözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine greve hazırlanan deriişçileri dün yarım gün işbıraktılar.

Paylaş
Deri işçileri greve hazırlanıyor
Deri İşverenleri Sendikası ile Tuzla Deri-İş Şubesi arasında 2000 işçiyi kapsayantoplusözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine greve hazırlanan deriişçileri dün yarım gün işbıraktılar. İşten atmalara, esnek çalışmaya, sosyal hakların gaspedilmesine karşı yaklaşık beş aydan beri çadırlarda direnen deri işçileri, deri patronlarınınsözleşme yaptırmama girişimlerine karşı üretimi süresiz durdurmak için hazırlık eylemiyaptılar. Tuzla Kaymakamlığı, İstanbul Valiliği ve İl Jandarma Alay Komutanlığını'nın almışolduğu karar gereği 17 direniş çadırının 24 saat içinde yıkılması kararının direniş çadırlarınabildirilmesi üzerine iyice öfkelenen deri işçileri dün jandarmanın ve ilçe kaymakamlığınıntavrını da protesto ettiler.
Toplam 100 fabrikada çalışan yaklaşık 1500 deri işçisi dün saat 12.00'den itibaren üç değişikkoldan yürüyüşe geçerek deri sanayiinin içinde bulunan Traktörcüler Durağı'nda toplandı.Deri işçileri yürüyüş esnasında sık sık "Toplusözleşme hakkımız, grev silahımız","Toplusözleşme yoksa üretim de yok", "İşten atılan işçiler geri alınsın", " Genel grev, geneldireniş", "Birlik, mücedele, zafer", "Yılgınlık yok, direniş var" sloganlarını atarak alkışlı gösteriyaptılar. İşçilerin yürüyüşe geçmesiyle jandarma birlikleri sanayinin çeşitli noktalarında barikatoluşturarak işçilere gözdağı vermeye çalıştı.
Ancak işçiler direniş çadırlarının yıkılmasıgirişiminden sorumlu olan jandarma birliklerini ıslıklarla protesto ettiler. Daha sonraTraktörcüler Durağı'nda toplanan işçilere konuşan Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Cemal Taşkın,1 Mart 1999 itibariyle başlayan toplusözleşme görüşmelerinin deri patronlarının bilinçli vekasıtlı bir biçimde tıkanma noktasına getirildiğini, bu girişimin 1 yıldan bu yana deri sanayiininserbest bölge kapsamına alınmak istenmesiyle de iyice açığa çıktığını, Deri İşverenleriDerneği Başkanı Turgut Koşar'ın ihbarı ile de bütün direniş çadırlarının yıkılmak istendiğini,ancak baskıların geri püskürtüldüğünü belirtti. Taşkın, "Jandarmanın görevi direniş çadırıyıkmak değildir. Biz daha önce de söyledik bir tek direniş çadırı yıkıldığı takdirde üretimisüresiz durduracağız. Bunda kesinlikle kararlıyız. Çalışma barışını biz bozmuyuroz. Kesinliklideri işverenlerinin dayatmalarını kabul etmeyerek bizim istedeğimiz bir sözleşmeimzalayacağız" dedi.
Deri-İş Genel Başkan Yardımcısı Musa Servi ise, yaptığı konuşmada beş aydan bu yana 500işçinin direniş çadırlarında açlığa mahkûm edildiğini, bu da yetmezmiş gibi şimdi deriişçilerinin tüm haklarının gasp edilmek istendiğini, deri sanayinde 3000 deri işçisi çalışırkenbu sayının kriz gerekçesiyle 2000'e düştüğünü, deri patronlarının toplusözleşmeyaptırmamak için yeni girişimlerde bulunduklarını vurguladı. Servi, "Deri işverenleri TİSmasasında bizimle alay ediyorlar. Neden sayımız düştü diye. Sayımız düştü diye kimseyeboyun eğmeyeceğiz. Bir tek işçi de kalsa sonuna kadar mücadele edeceğiz. Deri işçisiarkadaşlarım şimdiden greve hazır olsunlar. Çocuklarını, eşlerini buna hazırlasınlar. Bizmutlaka kazanacağız. Kaybeden deri patronları olacak" diye konuştu. Servi, ayrıca 1 Mayıs'ada dağinerek Türk-İş ve Hak-İş'in tavrını da kınadı.
ÖNCEKİ HABER

'Alanlarda kutlamaya kararlıyız'

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa