14 Haziran 2015 20:57

Êzidî kadınlar için hukuki ve tıbbi yardım şart

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç Parlamentosu, Êzidî, Kürt, İsveçli kadın ve insan hakları kuruluşlarının katıldığı, IŞİD’in Şengal’de kaçırdığı ÊzidÎ kadınların durumlarının ele alındığı bir panele ev sahipliği yaptı.

Panele Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Milletvekili Rezan Dler, İsveç Devlet Televizyonu Muhabiri Lena Scherman, Uluslararası Kadın Federasyonu’ndan Gunnor Ngarambe, ÊzidÎ Kadın Derneği’nden Dr. Luba Sulaiman, “Qandil” adlı insani yardım kuruluşundan Karouk Said konuşmacı olarak katıldı.

VAHŞETE TANIKLIK

Irak Parlamentosu YNK Milletvekili Rezan Dler, Êzidî kadınların maruz kaldıkları muamelelerle ilgili ellerinde çok sayıda belge ve kadınların beyanları olduğunu belirterek, “Örneğin 5 DAİŞ’cı (IŞİD) 9 yaşında Êzidî kıza tecavüz etti. Tecavüzcüler kıza kelime-i şehadet getirene kadar kendisine tecavüz edeceklerini söylediler. İnsan hakları hiçe sayılıyor ve kadınlara köle  muamelesi yapılıyor. Bu kadınlardan bir kısmı kendilerini asarak, bir kısmı da balkon ve damlardan atlayarak intihar etti” dedi.

ÖZEL MAHKEMELER KURULDU

Kürdistan Federal Bölge Hükümeti’nin IŞİD’in elinden kurtulan 1700 kişi hakkında ayrı ayrı dosyalar hazırlandığını söyleyen Dler, bu davaların soruşturulabilmesi için özel mahkemeler kurulduğunu belirterek, “40 dava üzerinde ayrıntılı çalışma ve inceleme yaptım. Çok ciddi sorun ve engeller var. Bu insanların çoğu kamplarda kalıyor. Dohuk ve büyük şehirlerdeki mahkemelere gitme imkanları yok. Halk yoksul. Yol parası yok. Kürt Federal Bölge Hükümeti’nin onların masraflarını karşılayacak ekonomik gücü yok. Konuyu Irak Parlamentosu’na getirdim ve Kürt Hükümeti yetkilileriyle de konuştum. Kamplara bu insanların ifadelerinin alınması ve yaşadıklarının belgelenmesi için görevliler gönderilmesini istedim” diye konuştu. 

Dler, Êzidî kadınlarının davalarını uluslararası mahkemelere götürebilmek için konunun yerel mahkemeler tarafından ele alınması ve ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiğinin önemine de değinerek, “1988 yılındaki Anfal ve Halepçe katliamlarından sonra çok az sayıda kadın yaşadıkları cinsel taciz ve saldırıları anlattı. Bu nedenle o dönemde olanları tam olarak belgeleyemedik. Biz bundan dersler çıkardık” dedi. 

‘TOPLUMU PARÇALAMAK İÇİN KADINLARI KULLANIYORLAR’

Irak’a yönelik çalışma yürüten “Qandil” adlı insani yardım kurumu adına panele katılan Karouk Said, IŞİD’in önce aileleri, sonra da toplumu dağıtmak amacıyla kadın ve çocukları bir araç olarak kullandığını söyleyen Said, özellikle hamile kalan kadınlarla ilgili şu uyarıları yaptı: “Kısa vadede bu kadınların aileleriyle buluşmaları gerekir. Ama bunlardan çoğunluğunun akrabaları öldürüldü. Bu kadınların acil psikolojik desteğe ihtiyaçları var. Ayrıca dini liderlerin bu kadınların toplum tarafından kabul edilmelerini söylemeleri gerekir. Hamile kadınların sorunlarına bir an evvel çözüm getirilmeli. Uzun vadede ise travma sonrası stres bozukluğunun  tedavisi için rehabilitasyon merkezlerinin kurulması gerekir” 

‘IŞİD, KIZ ÇOCUKLARINA HORMON AŞILIYOR!’

Êzidî Kadın Derneği’nden Dr. Luba Sulaiman, geçtiğimiz yıl IŞİD Şengal’e saldırırken bölgede bulunduğunu ve pek çok vahşete tanıklık yaptığını söyleyerek şunları dile getirdi: “15 DAİŞ (IŞİD) üyesi 15 yaşındaki bir kız çocuğuna 2 saat içinde tecavüz etti. Kanama geçiren kadın Musul’a hastaneye kaldırıldı. Doktorlar kızın cinsel organının parçalandığını teşhis etti. DAİŞ’çiler yaşları 8 ila 12 yaşları arasında olan kız çocuklarını cinsel olarak kullanabilmek için  gelişim hormonları veriyor. Bu hormonlar çocukların bacaklarında dayanılmaz acılara neden oluyor. Kadınlardan dinlediğim en korkunç hikaye ise bir kadına kendi çocuğunun etinden yapılan çorbanın zorla yedirilmesi”

‘MÜZAKERELERDE KADINLAR YER ALMALI’

Uluslararası Kadın Federasyonu’ndan Gunnor Ngarambe, son 10-15 yıl içinde Birleşmiş Milletler’in kadınların haklarını koruyan pek çok karar alındığını, ancak bunların kamuoyu tarafından yeterince bilinmediği için yaşama geçirilmediğini söyledi.

Ngarambe, kadınların çatışmaları sonlandıracak müzakerelerde mutlaka yer almaları gerektiğini de ekledi. 

ÖNCEKİ HABER

Eskişehir’de vatman tramvayı eylem yapanların üstüne sürdü

SONRAKİ HABER

Maltepe Belediyesinde soğan ekmekli protesto

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa