Avustralya’da sığınmacılar açlık grevinde

Avustralya’da sığınmacılar açlık grevinde

AVUSTRALYA hükümeti göçmenlerin ülkeden çıkarılmasını karar altına alınca sığınmacılarla karşı karşıya geldi. Malezya’ya  gönderilmeye karşı çıkan sığınmacılar açlık grevine başladı.Sığınmacılar Hareketi Birliği’nden (The Refugee Action Coalition, RAC) yapılan açıklamada, Christmas A

AVUSTRALYA hükümeti göçmenlerin ülkeden çıkarılmasını karar altına alınca sığınmacılarla karşı karşıya geldi. Malezya’ya  gönderilmeye karşı çıkan sığınmacılar açlık grevine başladı.

Sığınmacılar Hareketi Birliği’nden (The Refugee Action Coalition, RAC) yapılan açıklamada, Christmas Adası’nda kalan bazı sığınmacıların Malezya’ya gönderilmemek için açlık grevine başladıkları bildirildi.

Bunun üzerine konuyla ilgili açıklamada bulunan Başbakan Julia Gillard ise açlık grevinin, hükümetin Malezya ile yapmış olduğu sığınmacı mübadelesi anlaşmasını etkilemeyeceğini bildirdi.

Bu arada Göçmenlik ve Vatandaşlık Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Malezya’ya gönderilecek olan sığınmacıların açlık grevi başladıklarına dair ellerine bir bilgi ulaşmadığı belirtildi.

Kuala Lumpur ile resmi anlaşmanın imzalanması ardından Avustralya’ya çeşitli ülkelerden gelen ilk sığınmacı teknesindeki 54 sığınmacı Malezya’ya gönderilecek. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net