14 Haziran 2015 09:47

YPG'nin Til Ebyad hamlesi an meselesi

YPG’nin 6 Mayıs’ta başlattığı Komutan Rubar Qamişlo Hamlesi 39. gününde devam ederken savaşçılar Til Ebyad'ın kapılarına dayandı. (FOTOĞRAF: ANHA - IŞİD'e karşı direniş destanı yazan Kobanê halkı Til Ebyad operasyonuna katılmak üzere savaş cephelerine akın ediyor.)

Paylaş

YPG’nin 6 Mayıs’ta başlattığı Komutan Rubar Qamişlo Hamlesi 39. gününde devam ederken savaşçılar Til Ebyad'ın kapılarına dayandı.

ANHA'nın haberine göre YPG savaşçıları dün gece Til Ebyad’ın doğusunda 5 köyü daha IŞİD'den kurtardı. Bölgeden kaçan IŞİD'liler köprü patlattı. Bu sabah da Til Ebyad’ın doğusunda sınırdaki Ebadin köyü ile kentin güneyindeki Duxaniyê köyü ve birçok yerleşim yeri özgürleştirildi.

Operasyon bölgesindeki ANHA muhabirleri, dün saat 17.40 sıralarında Til Ebyad’ın doğu sınırlarına giren YPG/YPJ güçlerinin doğuda 5 köy (Til Işık, Seida, Xizma ve ismi öğrenilemeyen 2 köy) ile 3 mezrayı kurtardığını bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise IŞİD militanlarının 48 saattir YPG kuşatmasında bulunan Sulok'u terk ettiği bilgisini geçti.

 YPG güçlerinin Til Ebyad’ın doğu ve güneyinde operasyonlarının devam ettiği öğrenildi.

IŞİD, HALKI KALKAN YAPIYOR

Öte yandan YPG’nin operasyonları karşısında IŞİD büyük darbeler alarak kaçmak zorunda kalırken, halkı rehin olarak kullanmaya devam ediyor.

YPG Genel Komutanlığının operasyon bölgesindeki halkı Cizîr kantonuna davet eden çağrısından sonra IŞİD hem Türkiye sınırında Til Ebyad-Akçakale hattında biriken halkı TSK'ye bağlı askerlerin 10 metre ötesinde zorla dağıttı, hem de halkın Cizîr kantonuna geçişini engellemek ve sivilleri canlı kalkan olarak kullanmak için Til Ebyad’I doğudan Cizîr Kantonu’na bağlayan köprüyü patlayıcılarla havaya uçurdu.

YPG'nin Kobanê tarafından gelen Burkan el Fırat güçleriyle güney cephesinde birleşmesinin an meselesi olduğu belirtilirken, her iki gücün birleşip Til Ebyad'ı özgürleştirme operasyonu başlatacağı bildiriliyor. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Til Ebyad'dan silah seslerinin duyulduğu ve dumanların yükseldiği öğrenilirken, bu durum çatışmaların kent merkezine doğru yaklaştığını gösteriyor.  (DIŞ HABERLER)

MELA EHMED YAZDI: GİRÊ SPÎ'Yİ ÖZGÜRLEŞTİRME OPERASYONU, AKP'NİN HAYALLERİ VE GERÇEKLER

IŞİD MİLİTANLARI, SİVİLLERİ ZORLA KENTE DÖNDÜRDÜ

ÖNCEKİ HABER

9 YPG/YPJ’linin cenazesi memleketlerine uğurlandı

SONRAKİ HABER

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa