13 Haziran 2015 20:43

Tuncel: Halayımız büyüyerek devam ediyor

HDP'nin seçim zaferini kutlamak için Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda düzenlenen şenlikte HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel konuştu.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

HDP'nin seçim zaferini kutlamak için Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda düzenlenen şenlikte HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel konuştu.

"Bize dayatılan faşizme dur diyerek barajları yıktık geldik. Bizim halayımız yan yana halkaları kopmadan büyüyerek devam ediyor. Bize barajı aşamazsınız diyenlerin, Kobanê düştü düşecek diyenlerin zihniyeti düşmüştür" diyen Tuncel, mücadelenin tüm Ortadoğu'da devam ettiğini söyledi.

"Sömürüye, işkenceye, zulme karşı, insanlık onuru için direniyorlar" diyerek Rojava'daki gelişmelere dikkat çeken Tuncel, "Yeni yaşamı birlikte kuracağız. Bu, bir başlangıçtır. Barajı yıkarak 12 Eylül faşizmini yenilgiye uğrattık. Daha yolun başındayız. Şimdi yeni yaşamı örgütlemenin zamanıdır" dedi.

Tuncel, HDP olarak yola ilk çıktıklarında Kürt hareketi ile Türkiye solunun bir araya getirilemeyeceği türünde yorumlar yapıldığını söyleyerek "Bu başarının kahramanı Abdullah Öcalan'dır. Öcalan, tüm devrimci önderlerin hayali olan Kürdistan'dan batıya köprü kurmayı başardı. Zafer sarhoşluğuna kapılıp kendimizi bırakmayalım. Ne olursa olsun tetikte olmalıyız. Örgütlü mücadelemizi güçlendirmeli, olası bir erken seçime de hazırlıklı olmalıyız" dedi.

Tayyip Erdoğan'ın "Bunlar parlamentoyu sokağa çevirmek istiyor" dediğini hatırlatan HDK Eş Sözcüsü, "Halksız parlamento hiçbir şeydir. Parlamentoyu sokağa çevirmek için yola çıkmıştık, yeni bir yaşam için parlamentoyu sokağa çevirmeyi başardık. Büyük kazanımlar elde ettik ama ağır bedeller de ödedik" diyerek Ağrı, Bingöl, Erzurum ve Diyarbakır'da yaşanan provokasyonlarda yitirilen canları hatırlattı.

'HDP'NİN ZAFERİ ROJAVA DİRENİŞİNE GÜÇ KATTI'

Tuncel'in konuşmasının ardından Kobanê Kantonu ile bağlantı yapıldı. TEVDEM üyesi Abdülselam Ahmed sözlerine HDP'nin seçim başarısını selamlayarak başladı.

Ahmed, açıklamasında "HDP'nin başarısının Türkiye'nin başarısı" olduğunu belirterek emeği geçen herkesi tebrik etti.

Rojava direnişinin tüm Ortadoğu ve Türkiye halklarına ilham verdiğini söyleyen Ahmed, HDP'nin ve Türkiye devrimci hareketinin seçim zaferinin Rojava direnişine güç kattığını ifade etti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'de polis merkezine bombalı ve silahlı saldırı

SONRAKİ HABER

Tekirdağ'da zincirleme kaza: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...